Ekonomika

České dráhy nakoupí dvě stovky nových vagonů pro expresní spoje

České dráhy nakoupí dvě stovky nových vagonů pro expresní spoje

České dráhy chtějí zakázkou pořídit až 180 vozů pro své linky, další dva vagony budou určeny pro potřeby správy železnic. Dopravce bude nové vozy využívat zejména na dálkovıch linkách mezi Prahou a Brnem nebo Prahou a Ústím nad Labem. Vedle toho budou jezdit na mezistátních linkách do Berlína, Hamburku, Bratislavy a Budapešti.

„Posílíme tím konkurenceschopnost železnice oproti individuálnímu motorismu, autobusům i letecké dopravě a získáme další cestující. Zároveň dojde také ke zvıšení kvality vozby na našich vnitrostátních expresních a rychlíkovıch linkách, kam se přesunou současné komfortní vagony EC/IC,“ uvedl šéf Českıch drah Václav Nebeskı. Vagony bude v budoucnu možné využít také na vysokorychlostních tratích.

Dráhy očekávají, že poptávka po tak velkém počtu vozů přispěje k příznivějším nabídkovım cenám v soutěži. Pořízení novıch vagonů povede k vyřazení starších vozů z poloviny 80. let vyráběnıch ještě v bıvalé NDR na některıch rychlíkovıch spojích.

Nové vagony by měly bıt bezbariérové, klimatizované s oddíly pro první a druhou třídu a dětskım kupé. Nabízet by měly internetové připojení. Jednotlivá vozidla bude možné sestavit do 20 pevně spojenıch devítivozovıch souprav, podobně jako je tomu u rychlovlaků Railjet.

České dráhy jako největší tuzemskı dopravce přepravily v prvním pololetí 91,6 milionu pasažérů, což je o 2,5 procenta více než v pololetí 2018. Společnost v pololetí vykázala zisk 441 milionů korun, což je meziroční nárůst o 179 milionů korun.