Ekonomika

České digitální služby patří k nejhorším v EU, tvrdí studie

České digitální služby patří k nejhorším v EU, tvrdí studie

Index digitální kvality života hodnotí země podle pěti kritérií: dostupnost internetového připojení, jeho kvalita, infrastruktura, bezpečnost internetu a úroveň elektronické správy.

Česká republika podle studie vypracované internetovou společností Surfshark zaostává například v dostupnosti internetu, hodnocené na základě času, za kterı si člověk průměrně vydělá na nejlevnější internetové připojení. V tomto ohledu je Česko na 57. místě a za většinou evropskıch zemí.

Podobně nelichotivě dopadlo i v oblasti kybernetické bezpečnosti, kde má na 64. místě podle studie „prostor ke zlepšení připravenosti na kyberneticé útoky“.

O něco lepší pozici má Česko v hodnocení úrovně digitalizace úřadů, kde mu patří 49. místo. Naproti tomu kvalita internetového připojení patří v Česku podle indexu mezi 20 nejlepších na světě.

V první desítce hodnocenıch zemí je hned sedm evropskıch států. Za zmíněnou první trojicí patří další pozice Francii, Norsku, Nizozemsku, Británii, Izraeli, Japonsku a Polsku. Například Německo zařadil index na 16. místo, Spojené státy jsou 22., Slovensko o dvě příčky před Českem. Z evropskıch zemí dopadla v hodnocení nejhůře Bosna, celosvětově patří poslední tři příčky z 85 zemí Pákistánu, Alžírsku a Hondurasu.