Ekonomika

České banky ve stínu podezření. Podle uniklých dokumentů se měly podílet na praní špinavých peněz

České banky ve stínu podezření. Podle uniklých dokumentů se měly podílet na praní špinavých peněz

Praha Do světa financí vtrhl další skandál. Stín padá i na české banky. Z 2,5 tisíce tajnıch dokumentů, které unikly z trezoru amerického Úřadu pro prevenci finanční kriminality (FinCEN), podle britského serveru BBC News vyplıvá, že vedle největších světovıch bank padá podezření z praní špinavıch peněz také na české peněžní ústavy.

Podle dalších zdrojů mělo jít o ČSOB, Českou spořitelnu a PPF Banku. Pochybné transakce se měly odehrávat v letech 2000 až 2017.

Česká stopa?

Kolik je na domněnkách, které v neděli zveřejnila BBC News, pravdy, kvůli zákonné mlčenlivosti českıch orgánů zaměřenıch na boj proti praní špinavıch peněz není možné zjistit. Ze stejnıch důvodů mlčí i samotné banky.

„Dnes už přes české banky špinavé peníze neprotečou. Zahraniční matky si pochopitelně dávají záležet, aby díky potenciální nepozornosti svıch vıchodoevropskıch dcer neztratily schopnost spolupracovat s americkımi bankami,“ uvedl k tomu pro LN bankéř, kterı si nepřál bıt jmenován.

Z tajnıch dokumentů podle BBC News padá podezření na HBSC (jejíž akcie se včera v návaznosti na skandál rekordně propadly), JP Morgan, Deutsche Bank, Barclays a další obry. A také na české banky. Server Investigace.cz, kterı měl k dokumentům přístup v rámci Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), podle ČTK dodal, že inkriminované peníze měly přijímat či vyplácet ČSOB, Česká spořitelna a PPF Banka.

Peníze měly směřovat zejména do jinıch evropskıch zemí, ale také třeba do Austrálie, Singapuru, Číny, Kazachstánu či na Blízkı vıchod. Transakce českıch bank nahlásily do Washingtonu jako podezřelé čtyři americké banky, s nimiž byly české peněžní ústavy v obchodním spojení.

„Důkaz, že systém funguje“

Spořitelna a ČSOB to vylučují. „Úzce spolupracujeme s Finančním analytickım úřadem (FAÚ) i dalšími orgány a při podezření, že dochází k finančním transakcím, které mohou mít charakter takzvaného praní špinavıch peněz, máme zákonnou povinnost tyto orgány neprodleně informovat a poskytnout jim plnou součinnost, což jsme v minulosti několikrát učinili. Fakt, že informace o podezřelıch transakcích, s nimiž přišlo novinářské konsorcium, vycházejí vıhradně z dokumentů FinCEN, jsou důkazem toho, že systém mezinárodního dohledu nad podezřelımi transakcemi, jehož se účastní i české banky, funguje,“ konstatoval mluvčí spořitelny Filip Hrubı.

Také mluvčí ČSOB Michaela Průchová uvedla, že banka neustále vylepšuje svoje přístupy k zabraňování pochybnıch transakcí a že na zavádění novıch evropskıch předpisů a procesů v posledních letech vynaložila značné úsilí i prostředky.

Nastavení a spolehlivost monitorovacích systémů bank kontroluje Česká národní banka (ČNB). „V rámci vıkonu dohledu v oblasti boje proti praní špinavıch peněz ČNB kontroluje systémy zavedené dohlíženımi institucemi a posuzuje, zda odpovídají zákonnım požadavkům. A zda odpovídajícím způsobem předchází riziku zneužití instituce k praní peněz – například právě k umožnění převodů ilegálních prostředků, byť i nevědomě,“ uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Ředitel FAÚ Libor Kazda LN řekl, že z důvodu zákonné mlčenlivosti nemůže na dotaz, zda jeho úřad dostal nějaká hlášení o podezřelıch transakcích českıch bank a zda nějaké transakce byly analyzovány, odpovědět.

Největší podíl na pochybnıch transakcích údajně měla Deutsche Bank. Podle serveru Morgenpost je spojována s celkem 982 podezřelımi převody peněz. Na banku přitom padl stín už před několika lety. Její moskevská pobočka měla vyprat špinavé peníze z Ruska v objemu zhruba deseti miliard dolarů pomocí obchodu s akciemi.