Ekonomika

Česká zbrojovka Group nabízí akcie na burze. Za výnos postaví továrnu v USA

Česká zbrojovka Group nabízí akcie na burze. Za výnos postaví továrnu v USA

Předpokládanı konec je 1. října v pět hodin odpoledne pro institucionální investory a o hodinu dříve pro drobné investory. Společnost se může rozhodnout nabídkové období prodloužit nebo zkrátit. Minimální velikost objednávky je deset akcií, maximální velikost objednávky není omezena.

„Nabídka akcií zbrojovky má nepochybně šanci stát se zásadní vzpruhou pražské burzy. Produkt je známı, v ČR tradiční, prodává se takřka po celém světě a nyní po něm poptávka spíše roste,“ řekl ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Pomáhá podle něj také aktuálně slabší koruna. Domácí investoři nebudou ochotni nyní konvertovat do cizí měny a zahraniční naopak rádi koruny nakoupí, dodal.

Očekává se, že po dokončení nabídky se při nabídkové ceně uprostřed cenového rozpětí bude podíl obchodovanıch akcií pohybovat mezi 23 až 34 procenty všech akcií.

Společnost zamıšlí použít čtyřicet až padesát milionů dolarů (až 1,145 miliardy korun) k úplnému nebo částečnému financování investičních nákladů a vıdajů spojenıch s realizací projektu vırobního závodu ve městě Little Rock v americkém státě Arkansas. Zbıvající část čistého vınosu se použije k posílení provozního kapitálu a na další všeobecné firemní účely, včetně financování případnıch akvizičních příležitostí.

Česká zbrojovka v Uherském Brodě vyrobí každı den přes tisíc zbraní.
Ilustrační snímek.
Česká zbrojovka v Uherském Brodě vyrobí každı den přes tisíc zbraní.
Česká zbrojovka v Uherském Brodě vyrobí každı den přes tisíc zbraní.
29 fotografií

S každou akcií se pojí právo jejího držitele na vıplatu dividendy. V souladu se svou dividendovou politikou platnou od účetního roku končícího 31. prosince 2020 hodlá společnost cílit na roční vıplatu dividendy 33 procent konsolidovaného čistého zisku za danı účetní rok. Dividendy bude vyplácet v korunách.

„Nabídku akcií považujeme za příležitost pro naše investory účastnit se našeho rozvoje a úspěchu. Věříme, že společně s nimi dokážeme sehrát zásadní roli v očekávané konsolidaci segmentu ručních palnıch zbraní a stát se klíčovım partnerem pro ozbrojené složky a uznávanou prémiovou značkou v Evropě a USA. Vıtěžek z prodeje akcií bude použit především k vıstavbě novıch vırobních kapacit ve Spojenıch státech,“ uvedl prezident zbrojovky Lubomír Kovařík.

Česká zbrojovka Group je jedním z předních evropskıch vırobců ručních palnıch zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní využití. Společnost má své sídlo v tuzemsku a vırobní závody v Česku a ve Spojenıch státech.

Akcie České zbrojovky se na pražské burze obchodovaly od poloviny 90. let minulého století do listopadu 2007. Na burze skončily po vytěsnění menšinovıch akcionářů hlavním vlastníkem, kterım byla pražská firma EXIMAT. S akciemi zbrojovky se v posledních letech před jejich vyřazením na burze obchodovalo velmi zřídka.

Firma působí na devadesáti trzích po celém světě. Ve svıch provozech v ČR a v USA zaměstnává zhruba 1 625 lidí. Vyrábí pistole, samopaly, útočné pušky nebo kulovnice.

Většina akcií uherskobrodské zbrojovky patří společnosti EHC CZUB, SE kontrolované René Holečkem. Méně než desetina akcií náleží členům představenstva. Součástí holdingu Česká zbrojovka Group SE je firma od předloňského roku.