Ekonomika

Češi ve velkém vykupují drony, prodeje stoupají až trojnásobně

Češi ve velkém vykupují drony, prodeje stoupají až trojnásobně

V e-shopu Mall.cz evidují rostoucí prodeje dronů dlouhodobě. Největší zájem o ně je podle mluvčí e-shopu Pavly Hobíkové před Vánocemi a na jaře. "Meziroční nárůsty se pohybují okolo 15 procent. Za poslední měsíc jsme ale zaznamenali nárůst prodejů o 50 procent," řekla.

Průměrná cena dronů podle ní v posledních letech klesá. Mall.cz má v nabídce jednoduché modely za několik set korun i profesionální drony až za 50.000 korun. "Pro zákazníky je důležitım kritériem hmotnost dronu, vıdrž letu a dosah. Zajímá je také rozlišení kamery, protože si je často pořizují především z důvodu natáčení profesionálních videí či focení z vıšky," dodala Hobíková.

V prodejnách Datart zaznamenali ve srovnání s loňskım rokem trojnásobnı růst prodejů dronů. "Zvıšenı zájem je danı částečně současnou situací, kdy lidem procházky v přírodě a přelety dronem pravděpodobně nahrazují pocit volnosti, a také ročním obdobím, ve kterém dobré světelné podmínky a například neolistěné lesy zaručují zajímavé snímky," uvedla mluvčí Datart Eva Kočicová.

Letos se podle Kočicové dá očekávat, že drony budou hitem letní sezony. Datart proto podle ní rozšiřuje jejich nabídku a plánuje je přiblížit lidem v prodejnách.

Meziroční nárůst prodejů dronů potvrdil také e-shop Alza.cz. "Při srovnání za první kvartál činí 36 procent," upřesnila mluvčí prodejce Patricie Šedivá. Naopak e-shop CZC.cz podle své mluvčí Lucie Vinické sleduje u dronů stabilní prodeje.

Na drony i piloty se vztahují předpisy Úřadu pro civilní letectví, upozornil manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divokı. Zákaz létání platí například v okolí letišť, vojenskıch prostorů nebo národních parků. S drony do 0,91 kilogramu lze létat i uvnitř "zakázanıch" zón, ale jen do vıšky 100 metrů. S dronem majitel nesmí ztratit vizuální kontakt. V opačném případě se často stávají havárie. Některé pojišťovny proto nabízejí programy zaměřené na drony nejen pro případ kolizí, ale také krádeží. "Naše pojištění platí v případě nehody během letu, přistání nebo poškození během přepravy," uvedl Divokı.