Ekonomika

Češi v hledáčku hackerů. Na tuzemské organizace cílí kyberútočníci častěji než ve světě

Češi v hledáčku hackerů. Na tuzemské organizace cílí kyberútočníci častěji než ve světě

Praha Česko je nad světovım průměrem v počtu kybernetickıch útoků na místní firmy a organizace. Zatímco na české organizace připadá 530 útoků za tıden, celosvětovı průměr je 491 útoků. Po pozvolném poklesu útoků na začátku roku jejich počet v poslední době opět roste. Vyplıvá to z dat bezpečnostní společnosti Check Point za uplynulıch šest měsíců.

Nejčastějším zdrojem kybernetickıch hrozeb pro české organizace jsou Spojené státy, ze kterıch pochází 33 procent hrozeb, 22 procent je od domácích hackerů, 17 procent pochází z Irska, osm procent z Nizozemska, sedm z Německa a pět procent ze Španělska.

Škodlivé soubory se do českıch organizací z 92 procent snaží dostat prostřednictvím webovıch stránek, prostřednictvím e-mailů distribuují útočníci pouze osm procent škodlivıch souborů. V celosvětovém měřítku je přes webové stránky distribuováno jen 36 procent škodlivıch souborů, zatímco 64 procent je šířeno e-maily.

Pozor na koncovku .exe

Škodlivé soubory distribuované v e-mailech jsou nejčastěji soubory s koncovkou .exe, ale jejich podíl proti polovině minulého roku klesl z 50 procent na 36 procent. Na druhé místo se posunuly škodlivé soubory s koncovkou .xlsx. Celosvětovému žebříčku vévodí také formát .exe (35,1 procenta škodlivıch souborů distribuovanıch e-maily), ale na druhé příčce je s vıraznım podílem formát .xls.

U škodlivıch souborů distribuovanıch prostřednictvím webovıch stránek je situace v Česku jednoznačná. Na 98 procent takovıch souborů má koncovku .pdf. Ve světě má třetina škodlivıch souborů koncovku .exe a víc než pětina .pdf.

Vyděračskı ransomware dlouhodobě ovlivňuje méně než procento českıch společností, ale je to způsobené taktikou kybernetickıch zločinců. „Zaměřují se stále více na cílené útoky, které mají vyšší šanci na úspěch. Navíc útoky jsou nebezpečnější a často se setkáváme s dvojitım vydíráním. Útočníci požadují nejenom vıkupné za dešifrování dat, ale hrozí i zveřejněním ukradenıch informací. Vıkupné postupně zvyšují a na speciálních webovıch stránkách nabízí zcizená data, dokud nejsou splněné jejich požadavky,“ uvedl expert Check Pointu Pavel Krejčí.

Od poloviny března Check Point zaznamenal vıraznı nárůst útoků tzv. botnetů, tedy sítí ovládanıch počítačů. Do té doby ovlivňovaly zhruba pět procent českıch společností, ale během měsíce vzrostl jejich dopad až na téměř 15 procent. Lehce začaly růst útoky programů těžících kryptoměny a bankovních škodlivıch kódů.