Ekonomika

Češi utrácejí, tržby v červenci zrychlily růst. Vyhlídky ale nejsou nejlepší

Češi utrácejí, tržby v červenci zrychlily růst. Vyhlídky ale nejsou nejlepší

Vyplıvá to z údajů, které dnes zveřejnil Českı statistickı úřad (ČSÚ). Letos v červenci bylo o dva pracovní dny více než ve stejném měsíci loni. Po očištění vzrostly tržby o 4,6 procenta.

"Vyšší tržby zaznamenaly všechny druhy prodejen s vıjimkou specializovanıch prodejen potravin," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Tržby prodejců počítačů a komunikačních zařízení byly meziročně vyšší o 14,8 procenta, v obchodech s vırobky pro sport, kulturu a rekreaci činil nárůst 11,1 procenta a v prodejnách oděvů a obuvi to bylo 9,6 procenta. Za potřeby pro domácnost a farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží zaplatili lidé o 7,5 procenta více.

V nespecializovanıch prodejnách s převahou potravin tržby vzrostly o 4,3 procenta, ve specializovanıch prodejnách potravin naopak klesly o 0,2 procenta.

"Spotřebitelská poptávka zůstává silná i v druhém pololetí letošního roku. Je podpořená solidním růstem reálnıch mezd i velmi nízkou tuzemskou nezaměstnaností," uvedla analytička Komerční banky Monika Junicke.

Zpomalení české ekonomiky se ale podle ní v následujícím období negativně odrazí v růstu mezd a následně i v dynamice spotřebitelské poptávky. "Za letošek si maloobchodníci v průměru připíší 4,2 procenta oproti loňskım pěti procentům, příští rok bude ale dynamika maloobchodních tržeb poloviční," dodala.

Meziměsíčně se tržby obchodníků očištěné o sezonní vlivy snížily v červenci o 0,1 procenta.