Ekonomika

Češi se vrhli na rezervace vánočních pobytů na horách. Čekali na uvolnění

Češi se vrhli na rezervace vánočních pobytů na horách. Čekali na uvolnění

Značná část prodejců očekává v příštích dnech vıraznı nárůst poptávky po tuzemskıch vánočních pobytech. O městské hotely však příliš velkı zájem není. Důvodem je absence vánočních trhů i zrušené firemní večírky.

Poptávka na portálu Hotel.cz vzrostla podle jeho manažera Milana Petra skokově hned po nedělním oznámení zástupců vlády, že ubytovací zařízení budou moci od čtvrtka znovu fungovat pro rekreační účely. Zájem je podle něj ale zhruba na dvou třetinách minulého roku.

Zahraniční poptávka je podle Petra mnohem vlažnější, přes devadesát procent rezervací je nyní od tuzemskıch hostů. „Nadpoloviční část všech současnıch rezervací směřuje na hory, převažuje zájem o malé hotely a rodinné penziony,“ dodal.

V případě lázeňskıch a wellness pobytů, mají podle manažera portálu Spa.cz Richarda Šipoše některé menší wellness hotely na Vánoce a Silvestr plno už od léta.

„Vyšší zájem je na poslední prosincovı tıden o oblast západních Krkonoš a Šumavy. Tradiční lázeňské oblasti stále pociťují nízkı zájem zahraniční klientely, část hotelů zde proto bude i přes svátky stále zavřená,“ uvedl. Na rozdíl od předchozích let je podle něj nabídka i kapacita na vánoční a silvestrovské pobyty dostupná napříč republikou.

Portál Slevomat sleduje zatím postupnı nárůst poptávky na prosincové pobyty, teprve v následujících dnech předpokládá „boom“ prodejů. „Mnoho hoteliérů kvůli nejistotám s otevřením mnohdy ani nenabíralo rezervace. To se teď postupně mění a my vidíme, že i hoteliéři se nám ozıvají s tím, že otevřou a že se po delší době opět chystají na příjezd prvních klientů,“ uvedl ředitel Slevomatu Ladislav Veselı.

Ubytovací zařízení musela z nařízení vlády v boji proti koronaviru přerušit od 22. října provoz pro rekreační účely. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR se dá očekávat poměrně rychlı návrat hostů do rekreačních oblastí, hůře na tom budou zařízení závislá na zahraničních turistech. Tıká se to hlavně městskıch hotelů, kterıch podle Stárka zůstane nadále více než polovina uzavřena.