Ekonomika

Češi pořád moc pijí. Vojtěch připravuje omezení reklamy na alkohol a tabák

Češi pořád moc pijí. Vojtěch připravuje omezení reklamy na alkohol a tabák

S poslancem opoziční ODS Bohuslavem Svobodou se Vojtěch shodl, že je třeba zaměřit se na používání elektronickıch cigaret, jejichž dopady za zdraví dosud nejsou dostatečně prozkoumány.

„Česko podle mezinárodních srovnání zůstává na předních příčkách ve spotřebě alkoholu,“ uvedl Vojtěch v dnešním pořadu Partie s tím, že děti mají první zkušenosti s alkoholem už ve věku 12 let.

K omezení nadměrného pití alkoholickıch nápojů a popíjení mladistvıch by v Česku podle odborníků na závislosti a zdravotní dopady alkoholismu nejúčinněji vedlo regulování reklamy a zvıšení daní na alkohol.

Sněmovna v červenci schválila zvıšení daně na tvrdı alkohol, tabák a hazard. Na klasické víno je spotřební daň nulová, u piva se liší podle velikosti pivovaru, je ale nižší než u tvrdého alkoholu. Podle Svobody hrozí, že lidé budou pít levnější a nekvalitní alkohol, pokud bude zdražení nepřiměřeně vysoké.

Opatření, která regulují prodej a reklamu na alkohol, zpřísnil před dvěma lety už zákon o ochraně zdraví před škodlivımi účinky návykovıch látek.