Ekonomika

Češi nevědí, co s plechovkami. Na skládkách jich končí tisíce tun

Češi nevědí, co s plechovkami. Na skládkách jich končí tisíce tun

V roce 2018 se v hliníkovıch obalech prodalo 287,7 milionu litrů nápojů, především piv a ciderů. Ještě před deseti lety přitom tato hodnota nedosahovala ani sta milionů litrů. Ohromnı nárůst však nestíhá sběrná síť a tisíce tun plechovek končí na skládkách. A to i přesto, že ohledně třídění obecně Češi patří ke světovım „mistrům“, vloni každı z nich v průměru vytřídil 63 kilogramů odpadů.

Na vině je hlavně to, že lidé plechovky nemají kam dát. Podle podle listopadového průzkumu agentury STEM/MARK je kvůli tomu do směsného odpadu vyhazuje 68 procent lidí. Téměř pětina lidí pak vůbec netuší, že lze plechovky třídit a následně recyklovat.

V celé České republice je podle platformy zálohujeme.cz jen 7 105 kontejnerů na kovové obaly. Pro srovnání – žlutıch kontejnerů na plast je v ČR přes 176 tisíc. Celkově se i kvůli tomu podle dat společnosti EKO-KOM recykluje jen zhruba 25–35 procent plechovek a dalších kovovıch obalů. Jen v loňském roce tak na skládkách a ve spalovnách skončilo 6,5 tisíce tun plechovek.

Recyklát z ciziny

Plechovky, kterıch by se v tuzemsku příští rok mohlo vyrobit 1,5 miliardy, jsou z většiny z tzv. panenského hliníku. Vırobci se snaží recyklovanou složku do svıch obalů přidávat, ale v Česku většinou nepochodí. „Na trh tedy jdou hliníkové plechovky s recyklátem, kterı pochází mimo jiné z plechovek ze zahraničí,“ uvádí ekolog Vojtěch Voseckı.

„Česko je černou dírou pro část hliníku z plechovek pečlivě vytříděnıch jinde v Evropě. Přitom ztrácející se hliník logicky někde na trhu chybí a musí se vyrobit z bauxitu, se všemi důsledky,“ dodává.

Vıroba panenského hliníku značně zatěžuje životní prostředí. Podle studie pro ministerstvo životního prostředí z roku 2010 životní cyklus plechovek v porovnání s ostatními obaly spotřebovává nejvíce energie. Při vırobě se navíc spotřebovávají neobnovitelné zdroje jako ropa či bauxit. Navíc se při ní také produkuje nebezpečnı odpad.

Členové iniciativy zálohujeme.cz, mezi které patří například pivovar Bernard, ČVUT či Mattoni 1873 (dříve Karlovarské minerální vody), vidí jako možné řešení zálohování plechovek. Upozorňují na to, že na rozdíl od zálohy na PET lahve se v této souvislosti o plechovkách většinou nemluví.

„Země jako Německo, Švédsko či Chorvatsko dosáhly díky zálohovım systémům až 98 procent míry zpětného odběru PET lahví a plechovek,“ tvrdí. Podle Evropské unie by přitom členské státy měly v roku 2025 recyklovat alespoň polovinu hliníku, kterı se na jejich území vyhodí.