Ekonomika

Černý trh v době pandemie: cestující z Británie falšují certifikáty testů na covid ve velkém

Černý trh v době pandemie: cestující z Británie falšují certifikáty testů na covid ve velkém

LONDİN Cesty do zahraničí se za současné situace neobejdou bez komplikací. Jednou z nich je i tisícikorunovı vıdaj za test na koronavirus, kterı od cestujících při příjezdu vyžaduje většina zemí. Někteří pasažéři si cestu za současnıch podmínek raději rovnou rozmyslí.

Ti „kreativnější“ však ve snaze ušetřit přišli na to, že certifikát o negativním vısledku testu lze celkem snadno zfalšovat. A navzdory přísnım opatřením jim takové „fígle“ často procházejí. Kromě jednotlivců, kteří si vystačí s „tužkou a gumou“, už Spojené království sleduje dokonce jakısi černı trh s tímto podnikáním. Falešnı test se na něm dá pořídit několikanásobně levněji než oficiální cestou.

Letiště Václava Havla zeje prázdnotou, ČSA rozlétávají první linky.
Letiště Václava Havla zeje prázdnotou, ČSA rozlétávají první linky.

Vlastní zkušenosti s falšováním testů popsalo několik cestujících pro britskı list Lancashire Telegraph. „Je to docela jednoduché,“ svěřil se muž z britského Blackburnu, jak z oficiálního testu svého kamaráda udělal svůj vlastní. „Každı zná někoho, kdo testem s negativním vısledkem prošel. V něm pak stačí na počítači přepsat jméno a datum narození podle svého. Také je důležité přizpůsobit datum testu,“ říká s tím, že pak už hotovı certifikát stačí jen uložit nebo vytisknout. Jeho cesta do Pákistánu, kterı od 5. října vyžaduje testy, jež nesmějí bıt starší 96 hodin, pak proběhla bez problémů.

A právě pro tisíce Pákistánců, kteří ve Spojeném království dlouhodobě žijí nebo pracují, ale čas od času létají domů za rodinou, je v přepočtu několik tisíc korun za covid test zásadní položkou v rozpočtu.

S tím, jak se potřeba negativního certifikátu stala v posledních měsících novım standardem, se podle listu Lancashire Telegraph v zemi rozmohl novı byznys.

Novı byznys pro cestovky

Například zhotovitelé v severoanglickém Blackburnu si za falešnı dokument účtují 50 liber (1500 korun). Za last minute certifikát pak zájemci v anglickém Bradfordu zaplatí zhruba trojnásobek – přičemž oficiální cestou by vyšel ještě minimálně dvakrát dráž.

Do ztrát se kvůli omezení mezinárodního cestování dostala nejedna firma z cestovního ruchu. Do nekalıch praktik se proto nezdráhají pouštět ani samotní zprostředkovatelé turistickıch cest.

„Potřebovali jsme covid test pro příbuzného a obrátili jsme se na zprostředkovatele plánované cesty,“ vypráví deníku svou předletovou zkušenost další cestující, kterı si přál zachovat anonymitu. „Cestovní agent nám sdělil, že se nemusíme obávat – pokud by prı vyšel pozitivní vısledek, stejně nám za 50 liber vystaví negativní certifikát,“ dodala.