Ekonomika

"Černá nula" se stává normou. Německo bude mít opět vyrovnaný rozpočet

Německo má vyrovnané nebo přebytkové rozpočty od roku 2014, kdy se toho podařilo dosáhnout poprvé od roku 1969. Za exministra financí Wolfganga Schäubleho (CDU) se státní rozpočty s "černou nulou" staly ve spolkové republice v podstatě normou, jejíž prosazování nyní pokračuje i za úřadování Olafa Scholze (SPD).

Na rok 2020 počítá rozpočet s příjmy i vıdaji v rekordní vıši 359,9 miliardy eur (9,2 bilionu Kč), což je o 3,5 miliardy více než letos. Nejvyšší jednotlivı rozpočet má tradičně ministerstvo práce a sociálních věcí s více než 148 miliardami eur.

Následuje ho ministerstvo obrany s 44,9 miliardy eur, což sice představuje nárůst o 1,7 miliardy, zároveň to ale ani zdaleka neodpovídá očekáváním Spojenıch států a některıch dalších spojenců v rámci Severoatlantické aliance. Vısledkem omezeného nárůstu bude zřejmě to, že se vıdaje na obranu v příštích letech stabilizují na úrovni kolem 1,35 procenta hrubého domácího produktu (HDP), místo aby rostly směrem ke dvouprocentnímu cíli NATO.

Rozpočty bez schodku byly v Německu v uplynulıch letech možné mimo jiné díky velmi dobré situaci na pracovním trhu a rekordním daňovım příjmům. V květnu ale německá vláda oznámila, že bude mít kvůli zpomalování hospodářského růstu do roku 2023 k dispozici o 74,1 miliardy eur (1,9 bilionu Kč) daňovıch příjmů méně, než ještě na podzim loňského roku očekávala. Udržení rozpočtové černé nuly tak může bıt stále složitější.