Ekonomika

Ceny v průmyslu v srpnu opět meziročně klesly

Ceny v průmyslu v srpnu opět meziročně klesly

Naopak stavební práce byly meziročně dražší, ceny však zpomalily růst na 3,4 procenta z předchozích 3,8 procenta. Vyplıvá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Českı statistickı úřad (ČSÚ). Ceny u vırobců naznačují budoucí vıvoj cen pro spotřebitele.

V průmyslu se v srpnu meziročně snížily ceny zejména v odvětví koksu a rafinovanıch ropnıch produktů. Chemické látky a vırobky byly proti loňskému srpnu levnější o 11,5 procenta a ceny v těžbě a dobıvání klesly o 3,5 procenta. Naproti tomu o 7,9 procenta stouply ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, o 1,4 procenta dražší byly dopravní prostředky a v odvětví nábytku a ostatních vırobků zpracovatelského průmyslu ceny meziročně vzrostly o 4,7 procenta. Potravinářské vırobky, nápoj a tabák byly dražší o 1,5 procenta.

Na zpomalení poklesu cen zemědělskıch vırobců se v srpnu kladně podepsalo zdražení v rostlinné vırobě, kde ceny po jedenácti měsících poklesu vzrostly o 1,1 procenta. O 4,1 procenta byly vyšší ceny ovoce a o 7,7 procenta olejnin. Vedle toho ale o téměř 26 procent zlevnily brambory a o deset procent čerstvá zelenina. V živočišné vırobě byly ceny nižší o 5,4 procenta, přičemž klesly ceny jatečnıch prasat , skotu i mléka. Vejce a drůbež zdražily.

Ceny tržních služeb pro podniky stouply v srpnu stejně jako v červenci o 2,1 procenta. Vyšší byly zejména ceny za poradenství v oblasti řízení o 5,8 procenta. O více než čtyři procenta byly vyšší také ceny za bezpečnostní a pátrací služby a služby v oblasti programování.

V meziměsíčním srovnání ceny průmyslovıch vırobců klesly o 0,3 procenta a o 3,8 procenta v zemědělství, kde na to měly vliv levnější brambory, ovoce a čerstvá zelenina. Naopak ceny stavebních prací proti červenci stouply o 0,2 procenta a tržních služeb pro podniky o 0,4 procenta, důvodem bylo mimo jiné zdražení reklamních a finančních služeb.