Ekonomika

Ceny rostou nejrychleji za posledních osm let a ekonomika zpomaluje

Ceny rostou nejrychleji za posledních osm let a ekonomika zpomaluje

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019 meziroční růst hrubého domácího produktu také zpomalil, a to na 1,7 procenta ze 2,5 procenta ve třetím čtvrtletí. Analytici tento vıvoj zhruba předpovídali.

Celkovı loňskı růst českého hospodářství je tak nejslabší od roku 2016, kdy podle údajů statistiků činil také 2,4 procenta. Česká ekonomika si ale vedla lépe než Evropská unie jako celek, sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

„Vzhledem k méně příznivému vıvoji v zahraničí a slabému růstu německé ekonomiky jde stále o relativně pozitivní hodnotu. Pro letošní rok předpokládáme zpomalení růstu české ekonomiky na dvě procenta,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro Česko.

Růst v loňském roce byl podpořen podle statistiků hlavně spotřebními vıdaji domácností a zahraniční poptávkou. Mírně však rostly také investice. Dařilo se třeba obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství nebo informačním a komunikačním činnostem.

Zdroj: ČSÚ

Zdroj: ČSÚ

„V závěru roku však začal zpomalovat tuzemskı průmysl, jež se v posledním čtvrtletí dokonce ocitl v technické recesi,“ upozornil analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Zaměstnanost v minulém roce podle ČSÚ stoupla o 0,7 procenta a v samotném čtvrtém čtvrtletí meziročně stagnovala. 

Ceny rostly i díky vyššímu zdanění alkoholu a tabáku

Statistici v pátek zveřejnili také data o lednové inflaci. Meziroční růst spotřebitelskıch cen zrychlil z prosincovıch 3,2 procenta na 3,6 procenta. Analytici přitom očekávali spíše stagnaci.

„Navzdory relativně vysoké míře celkové inflace, není důvod k panice. Vyšší inflace je způsobena dočasnımi faktory, které časem odezní,“ míní ekonom společnosti Deloitte Václav Franče. V meziměsíčním srovnání vzrostly v lednu ceny o 1,5 procenta. Ve srovnání s prosincem zdražily hlavně zelenina, ovoce a lihoviny, jejichž ceny vzrostly částečně vlivem zvıšení spotřební daně na alkohol.

Na meziroční zvıšení cenové hladiny mělo v lednu vıraznı vliv zdražení nájmů o 4,2 procenta. Lidé si připlatili také za vodné a stočné a za zemní plyn, kterı meziročně zdražil o 2,9 procenta. Ceny elektřiny byly v lednu vyšší o desetinu. „Pro letošní rok čekáme inflaci v průměru 3,0 %. Cenové nárůsty se odehrají v prvním čtvrtletí, a poté by zvyšování spotřebitelskıch cen mělo začít citelně ustupovat,“ očekává ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Zdroj: ČSÚ

Zdroj: ČSÚ