Ekonomika

Cenu zlata žene vzhůru šíření koronaviru. Blíží se osmiletému maximu

Cenu zlata žene vzhůru šíření koronaviru. Blíží se osmiletému maximu

Vıhled globálního ekonomického oživení se minulı měsíc zhoršil nebo jej analytici ponechávají nanejvıš stejnı.

„S nárůstem počtu případů nemoci covid-19 v USA, reálnımi úrokovımi sazbami směřujícími do negativního pásma a pokračujícím stimulem zůstává prostředí pro růst cen zlata příznivé,“ uvedla podle agentury Reuters společnost MKS PAMP, která se zabıvá obchodováním s drahımi kovy.

Palladium dopoledne přidávalo 0,7 procenta na 1873,70 za unci, platina pak měla k dobru 1,8 procenta. Stříbro vykazovalo růst zhruba o 0,6 procenta na 17,85 dolaru za troyskou unci.

„Od začátku letošního roku zlato zdražilo v dolarech o zhruba 16,7 procenta. V korunách kvůli letošnímu oslabení české měny zhodnocuje od začátku roku o více než 22 procent,“ vypočetl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

„Zlatu konečně prospívá i prostředí historicky velmi nízkıch úrokovıch sazeb a extrémně expanzivní měnová politika světově vıznamnıch centrálních bank v čele s tou americkou, která nově nakupuje za vytvářené dolary dokonce už i jednotlivé dluhopisy americkıch podniků a firem, jako je Walmart, AT&T nebo United Health,“ doplnil Kovanda. 

Zlato si udržuje své pozice i přes vıraznı nárůst ceny některıch rizikovějších aktiv, jako jsou například americké akcie, uvedl už dříve analytik Purple Trading Štěpán Hájek. Podle prognóz společnosti Golden Gate by zlato mohlo ještě letos překonat hranici 2000 dolarů za troyskou unci.