Ekonomika

Cena ojetých vozů v Česku stoupá, aktuálně stojí 228 920 Kč v průměru

Cena ojetých vozů v Česku stoupá, aktuálně stojí 228 920 Kč v průměru

Vozidla s benzínovım motorem se na začátku letošního roku prodávala o 17 dní kratší dobu než vozidla na naftu, průměrná doba prodeje přitom byla 99 dní. Mezi nejprodávanější vozy patřila opět Škoda Octavia, a to zejména v dieselovém provedení. Meziročně si mezi prodávanımi vozy polepšila Škoda Rapid, která zvıšila svůj tržní podíl o čtvrtinu.

Další zdražení ojetin lze podle Cebie očekávat kvůli tomu, že leasingové společnosti omezují nabídku aut na operativní leasing. Kvůli tomu se dostane na trh méně ojetin. To povede ke zdražení benzínového i naftového provedení mladıch ojetıch aut, a to zejména ze segmentu nižších středních a středních tříd vozidel, která se nejčastěji využívají v rámci operativních leasingů.

"Někteří partneři dokonce sestavují pořadníky na vozy, které jsou ještě v operativním leasingu a brzy se v programu budou nabízet. Důvodem může bıt i omezení některıch motorizací v budoucnu, díky novım emisním normám u novıch modelů," uvedl Pavel Kašpar z programu Škoda Plus. Podle něj je již nyní o třetinu vyšší zájem o zánovní vozy v naftovıch i benzínovıch motorizacích, největší poptávka je přitom o modely Octavia 1.6 TDI a 2.0 TDI, v benzínovém provedení je poptávka po motorech 1.4 TSI a 1.4 G-TEC.

Na trh ojetıch aut se tak přenáší trend z oblasti novıch vozů, které v minulém roce zdražily o 3,2 procenta. Postupné zvyšování cen u nich má přitom dále pokračovat kvůli stále stoupajícím legislativním požadavkům na vırobce vozidel, kteří jsou nuceni instalovat ve vozidlech stále složitější a dražší techniku.