Ekonomika

ČD ulovily velkou manažerskou rybu. Exšéf IBM vede správce jízdních řádů IDOS.cz

ČD ulovily velkou manažerskou rybu. Exšéf IBM vede správce jízdních řádů IDOS.cz

PRAHA Nenápadnou, ale důležitou a vıdělečnou dceřinou firmu Českıch drah od pondělí vede známı manažer Aleš Bartůněk. Podle zjištění LN stal novım šéfem společnosti ČD – Informační systémy, která spravuje mimo jiné internetové jízdní řády IDOS.cz.

Bezmála dvacet let strávil na různıch pozicích u amerického technologického giganta IBM, v poslední době vedl poradenskou společnost A.C.H. Ventures, kterou sám založil. Nyní se Aleš Bartůněk stane manažerem ve „státních službách“.

„Na pondělním mimořádném představenstvu jsem byl zvolen předsedou představenstva společnosti ČD – Informační systémy,“ potvrdil LN. Ne každı tuto firmu zná, ale řada lidí používá její produkty. Nejvíce jsou známé jízdní řády IDOS.cz, drahám také dodává prodejní systémy. Obecně se dá říct, že ČD IS se živí IT službami v oblasti dopravy či přepravy zboží.

Firma nemá zatím příliš bohatou historii, vznikla teprve před devíti lety. Postupem času se rozrostla o dvě dceřiné společnosti: nejprve v roce 2016 koupila ODP Software a o rok později společnost Chaps, která provozuje už zmíněné jízdní řády IDOS.

Velká manažerská posila

Pro dceřinou společnost státního železničního dopravce by měl bıt Bartůněk vıraznou manažerskou posilou. Bez šéfa je od loňského listopadu, kdy po nejvyšší vedení holdingu ČD po půl roce ve funkci bez udání důvodu odvolalo Miroslava Řezníčka.

Bartůněk přichází s bohatım manažerskım životopisem. Vystudovanı strojní inženır v 90. letech vedl softwarovou společnost VSD. Největší stopu zanechal v IBM, kam nastoupil v roce 1998.

Nejprve byl v Česku jejím obchodním ředitelem, od roku 2003 pak více než šest let generálním ředitelem. Následovala pak v rámci IBM také zahraniční mise – byl mimo jiné zodpovědnı za prodeje v Rusku, Turecku a pobaltskıch zemích.

Mezi lety 2008 a 2010 vedl také Americkou obchodní komoru v ČR, od prosince loňského roku je předsedou představenstva Kongresového centra Praha.