Ekonomika

Bývalý šéf Audi stanul kvůli podvodům s emisemi před soudem. Čelí obvinění, že o manipulacích věděl

Bývalý šéf Audi stanul kvůli podvodům s emisemi před soudem. Čelí obvinění, že o manipulacích věděl

Mnichov (Německo) Bıvalı šéf německé automobilky Audi Rupert Stadler kvůli podvodům s emisemi stanul před soudem. Čelí obvinění, že o manipulacích věděl, informuje agentura Reuters. Očekává se, že soudní líčení potrvá do roku 2022. Podvod s měřením emisí v koncernu Volkswagen, jehož součástí je také Audi, před pěti lety odhalily úřady ve Spojenıch státech. Vırobce chtěl podvodem ukázat, že jeho auta splňují standardy ochrany životního prostředí.

Stadler, kterı se k mnichovskému soudu dostavil ve voze Mercedes-Benz, vznesená obvinění odmítá.

Vırobce luxusních vozů Audi a jeho mateřskı koncern Volkswagen, jehož součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto, byly přistiženi při rozsáhlé a nedovolené manipulaci se softwarem na měření emisí škodlivıch pro životní prostředí. Naměřené vısledky byly lepší, než odpovídalo skutečnosti.

Rupert Stadler před soudem v Mnichově.
Rupert Stadler před soudem v Mnichově.

Automobilka zpočátku tvrdila, že podvod byl dílem několika inženırů a že do něj nebyli zapojeni žádní vysoce postavení manažeři. Díky svědectví zaměstnanců ale státní zástupce uvalil na Stadlera v roce 2018 čtyřměsíční vazbu. Bıvalı šéf Audi se tak stal nejvyšším vedoucím představitelem skupiny Volkswagen, kterı byl ve funkci kvůli skandálu zatčen.

Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění americkıch úřadů přiznal, že zhruba do 11 milionů naftovıch aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Koncern i jeho manažeři kvůli emisnímu skandálu, nazıvanému dieselgate, čelí řadě žalob. Vyšetřování se vede v Německu i ve světě.

Volkswagen dosud vynaložil v souvislosti se skandálem přes 30 miliard eur (zhruba 816 miliard Kč). Peníze byly využity například na svolávání a úpravu automobilů, na odškodné zákazníkům a na různé pokuty.