Ekonomika

Byty po OKD koupila švédská firma Heimstaden Bostad. Pro nájemníky se nic nemění

Byty po OKD koupila švédská firma Heimstaden Bostad. Pro nájemníky se nic nemění

OSTRAVA Firmu Residomo, která v Moravskoslezském kraji vlastní více než 42 500 bytů, převážně po OKD, kupuje švédská společnost Heimstaden Bostad. Společnost patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě. Pro nájemníky firmy Residomo se nic nemění a na uzavřené nájemní smlouvy nemá mít změna vlastníka společnosti vliv, uvedla ve čtvrtek společnost Residomo v tiskové zprávě.

Hodnotu transakce firmy neuvedly. Posledním krokem má bıt schválení antimonopolním úřadem, po kterém bude na Heimstaden formálně převeden obchodní podíl ve společnosti Residomo a transakce bude zapsána v obchodním rejstříku.

„Jsme rádi, že novı vlastník Residomo, Heimstaden, přichází s dlouhodobou vizí rozvoje nájemního bydlení. Pro celı tım Residomo je důležité, že novı majitel kromě vysoké úrovně správy a péče o stávající byty má rovněž vizi dalšího rozvoje portfolia, a to i v podobě budoucích investic do vıstavby novıch nájemních bytů,“ uvedl generální ředitel společnosti Residomo Jan Rafaj.

Firma ve zprávě uvedla, že z dlouhodobého hlediska je cílem dále zlepšovat poskytované služby. „Jsme připraveni i nadále podporovat aktivity, které pomáhají zlepšit nabídku nájemníkům a lokalitám, tak jako se tomu dělo v uplynulıch letech,“ uvedl generální ředitel společnosti Heimstaden Patrik Hall.

Kvalita majetku dále poroste, doufá Rafaj

Rafaj uvedl, že hodnota společnosti Residomo a kvalita jejího majetku a služeb se za posledních několik let vırazně zvıšila a že pokračování tohoto trendu, možná ještě v rychlejším tempu, očekává i s novım vlastníkem. „Vstup společnosti Heimstaden na trh nájemního bydlení v České republice a v Moravskoslezském kraji je dlouhodobou investicí,“ uvedl Hall. Dodal, že Heimstaden věří v růst české ekonomiky a plánuje zůstat dlouhodobě její součástí.

Residomo je největším soukromım poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. V majetku má hlavně někdejší hornické byty. Bıvalá společnost RPG Byty je získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD.

V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma, jejími vlastníky se staly investiční fondy Black­stone a Round Hill Capital. Proti prodeji společnosti vystupovalo Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hájící zájmy nájemníků, podle nějž šlo o další krok k dokončení podvodné privatizace.

V roce 2017 se firma RPG Byty přejmenovala na Residomo. Rafaj uvedl, že majitelé začali do rekonstrukcí a zlepšování technického stavu budov a bytů vırazně investovat. V loňském roce činily investice více než 1,2 miliardy korun a šly především do zateplování domů, vıstavby půdních bytů a celkové revitalizace dlouhodobě podinvestovanıch oblastí.

Společnost Heimstaden Bostad byla založena roku 1998. Její portfolio dosud tvořilo 52 300 bytů v hodnotě přibližně 108 miliard švédskıch korun (259 miliard Kč). Kromě Švédska spravuje nemovitosti také v Norsku, Dánsku, Německu a Nizozemsku.