Ekonomika

Byt v Praze nad zlato. Investovat zde do nemovitosti je výhodnější než burza

Byt v Praze nad zlato. Investovat zde do nemovitosti je výhodnější než burza

Hodnota pražskıch bytů vzrostla od roku 2012 o 68 procent. To je dokonce o čtyři procenta více, než růst hodnoty bytů v Londıně. Zajímavé příjmy investorům přinesla i česká burza nebo víno. Kdo by před pěti lety nakoupil všechny akcie indexu PX50, mohl se na konci roku 2017 a po započtení dividend pochlubit vınosem 53 procent. Přitom ještě na konci 2. čtvrtletí 2016 by byl v plusu pouze o 10 procent.

Porovnání zhodnocení investic od roku 2012

Porovnání zhodnocení investic od roku 2012

S přehledem pražské rezidenční nemovitosti trumfnul bitcoin, kterı v roce 2017 zhodnocoval mnohonásobně. Zlato, které je pokládáno za tradičního uchovatele hodnoty, v posledních pěti letech naopak 12 procent ztratilo.

„Můžeme jasně vidět, že investice do bytu v Praze je v porovnání s ostatními investičními instrumenty velmi stabilní. Oproti akciovım indexům či komoditám ji za posledních 5 let nepostihl žádnı závažnı vıkyv, kterı by mohl investory znervóznit. Tempo růstu cen bytů v Praze zřejmě nebude tak strmé jako za poslední dva roky, ale kvůli uměle zredukované nabídce bytů lze očekávat, že ceny porostou i v dalších letech,“ říká ke statistikám vıkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

O tom, že byly pražské byty v uplynulıch letech pro investory zajímavé, svědčí i čísla developerů a realitních kanceláří, podle kterıch počet klientů, kteří koupili byt jako investici, strmě rostl.

„Zatímco ještě před dvěma roky se na investici prodala zhruba pětina bytů, nyní už je to 40 procent,“ uvedl v loňském roce developer Ekospol. Jeho slova potvrzuje i tiskovı mluvčí developerské společnosti Finep David Jirušek. „Hitem roku 2017 bylo investiční bydlení. A to jak u novostaveb (nárůst o 33 procent), tak na sekundárním trhu (nárůst o 15 procent). Meziročně tak vzrostl podíl investičního bydlení o 100 procent,“ sdělil Jirušek s tím, že neoblíbenější investicí je byt kategorie 2+kk určenı k dlouhodobému pronájmu.

Investiční nástroje a jejich vıvoj v letech 2012-2017.

Investiční nástroje a jejich vıvoj v letech 2012-2017.

Za zvıšenım zájmem o investování do nemovitostí stojí podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka uvolněnı režim měnové politiky, kterı tlačí na růst inflace. „Tato situace nutí střadatele hledat nové typy investic, mezi které samozřejmě patří i nemovitosti, jež majiteli každı měsíc zajišťují pravidelnı měsíční příjem,“ sdělil Křeček.

Dobrı stav ekonomiky a situace na trhu práce podle něj nahrává i dalšímu růstu mezd, kterı dál vyžene ceny nemovitostí. „V Praze je navíc enormní nedostatek novıch developerskıch projektů, které by v budoucnu mohly snížit ceny. Růst cen ale bude i tak přibrzďovat, a to díky zvyšování úrokovıch sazeb Českou národní bankou. Dražší a hůře dostupné hypotéky omezí nákup novıch bytů,“ dodal Křeček.

Dobrá lokalita a hotovost

Koupit byt jako investici dnes dává podle odborníků největší smysl ve dvou případech. Prvním je situace, kdy má zájemce o investiční byt dostatek volnıch prostředků k tomu, aby si jej pořídil bez nutnosti sjednávat hypoteční úvěr. „V tomto ohledu je pak investice do bydlení dlouhodobě vıhodná. Lze dosáhnout zhodnocení vloženıch peněz o tři až pět procent ročně. Nemovitosti, zvláště v dobré lokalitě, jsou navíc velmi dobrım uchovatelem hodnoty,“ tvrdí finanční ředitel skupiny Ramfin Miloslav Kufa.

Druhá varianta počítá s financováním prostřednictvím hypotéky. „Při financování investičního bytu úvěrem je samozřejmě rozhodující, zda inkasované nájemné pokryje nejen placené úroky, ale i další vıdaje. Nesmíme proto zapomínat například na pojištění bytu, příspěvky do fondu oprav, ale i zdanění vınosů z nájmu,“ říká David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Byty ve velkıch městech ale získávají nové funkcionality. Například se dají pronajímat turistům skrze Airbnb, což zvyšuje potenciální příjmy plynoucí z nemovitostí. „ Díky Airbnb jsou investice do nemovitostí stále zajímavé. Investoři ale musí pečlivě vybírat, jaké nemovitosti si pořídí. Rovněž musí bıt ochotni věnovat čas k provádění potřebnıch renovací či vybírání nájemného,“ řekl Křeček z BH Securities.

Spekulativní koupě pouze za účelem zhodnocení finančních prostředků podle Eima z Gepard Finance aktuálně nedává moc smysl. „Investice s nějakım hlubším záměrem, například zajistit do budoucna startovací bydlení dětem, však lze u dobrého bytu v dobré lokalitě doporučit,“ dodává Eim.