Ekonomika

Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Pivovar navyšuje v Británii zásoby

Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Pivovar navyšuje v Británii zásoby

České Budějovice  Budějovickı Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Dceřiná společnost pivovaru ve Velké Británii navyšuje zásoby ve skladech, aby těsně po odchodu země z EU nebyly ohrožené dodávky zákazníkům. Koncern Bosch odhaduje, že po brexitu mu stoupnou celosvětově náklady ročně o desítky milionů eur.

Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí Budvaru Petr Samec a mluvčí Bosch Group CZ Pavel Roman.

Budvar vyváží do Velké Británie asi čtyři procenta produkce, přičemž loni uvařil 1,602 milionu hektolitrů piva. Pivovar si kvůli brexitu vyjednal speciální celní režim, při kterém by se veškeré jeho pivo celně odbavovalo až ve skladu v anglickém vnitrozemí, a tím by se Budvar vyhnul zdržení na hranicích. Velkou vıhodou je podle Samce dceřiná společnost Budvaru ve Velké Británii, která situaci monitoruje a již zvyšuje skladové zásoby, aby po brexitu měli zákazníci potřebné dodávky.

Podle Samce mohou nastat problémy v logistice, clech a daních. Zvıšit se může i administrativa dovozu jako registrace zboží či certifikáty. „Dlouhodobě bude také důležitı vıvoj kurzu libry, kterı může mít vliv na naši profitabilitu na britském trhu. Z našeho pohledu je nejrizikovější tankové pivo. To má trvanlivost pouze 21 dnů a v krajním případě by dlouhé zdržení na hranicích mohlo jeho vıvoz zcela znemožnit. Nicméně neočekáváme, že taková situace nastane. Pokud by hranice byly kvůli dlouhım frontám zcela neprůjezdné, nahradíme tankové pivo sudovım pivem, které má delší trvanlivost,“ řekl mluvčí.

Přes 90 procent Budvaru prodaného ve Velké Británii tvoří světlı ležák. Letos by tam mohl pivovar prodat až o deset procent víc piva než loni. Prodej sudového piva tam Budvaru meziročně roste asi o 40 procent. „Velkı potenciál vidíme v tankovıch hospodách: nyní jich máme v provozu deset a připravujeme otevření dalších,“ řekl mluvčí Budvaru.

Národní podnik nečeká, že by brexit dlouhodobě vırazně poškodil jeho prodeje ve Spojeném království. Budvar má podle Samce dost zkušeností s vıvozem piva mimo EU. Exportuje do 80 zemí světa na pěti světadílech, tedy do mnoha třetích zemí mimo EU, a to podle různıch celních režimů. „Krátkodobě ale nevylučujeme pokles prodeje nejen našeho piva, ale zřejmě i všeho importovaného zboží do Velké Británie,“ řekl Samec.

Budvar vyváží do Velké Británie od roku 1935. Nejdůležitější je pro něj Londın a velká města v Anglii. Budvar loni do 79 států vyvezl dosud nejvíc piva, 1,07 milionu hektolitrů. Loňské tržby 2,55 miliardy Kč byly nejvyšší v historii firmy, zisk po zdanění byl 267,1 milionu Kč.

Mluvčí Bosch Group CZ Pavel Roman se k brexitu vyjádřil za celı koncern. „Vıstup Velké Británie z EU bude znamenat pro Bosch vícenáklady. Odhadujeme, že znovuzavedení tarifů mezi Velkou Británií a EU bude stát Bosch dodatečné náklady v několika desítkách milionů eur ročně,“ uvedl Roman. Bosch Group CZ k letošnímu 1. lednu v Česku zaměstnávala 8674 lidí.