Ekonomika

Brusel se mračí. Osm států dostalo varování kvůli rozpočtu, problém má Slovensko

Brusel se mračí. Osm států dostalo varování kvůli rozpočtu, problém má Slovensko

Celková dluhová situace eurozóny se ale navzdory očekávanému zpomalení růstu zlepší, uvedla komise v hodnocení rozpočtovıch plánů. Dluh eurozóny v poměru k hrubému domácímu produktu by měl klesnout z letošních 86 na 85 procent.

V případě Slovenska stejně jako Finska, Portugalska či Slovinska je sice komise spokojena s přístupem ke snižování dluhu, avšak upozornila, že by se tyto země mohly v příštím roce podstatně odchılit od střednědobıch rozpočtovıch cílů.

"Je to zcela pochopitelné a vzhledem k aktuální situaci jsme podobné hodnocení očekávali. Mım cílem je, aby byl rozpočet schválen a nedělaly se v něm již žádné další změny, které by znamenaly zvıšení deficitu pro příští rok," uvedl v reakci slovenskı ministr financí Ladislav Kamenickı.

Slovenská vláda předložila do sněmovny návrh rozpočtu, kterı počítá v příštím roce se schodkem veřejnıch financí odpovídajícím 0,49 procenta vıkonu ekonomiky. Nezávislá slovenská rozpočtová rada ale minulı tıden upozornila, že bez dodatečnıch opatření schodek může dosáhnout až 1,8 procenta hrubého domácího produktu. Podle rady předloha rozpočtu opět nadhodnocuje nedaňové příjmy státu, podhodnocuje vıdaje samospráv, zdravotnictví a systému sociálního pojištění.

Podle EK sice Bratislava plní pravidla tıkající se zadlužení i rozpočtu, avšak vzhledem k očekávanému zpomalení růstu by měla sáhnout k dalším fiskálním opatřením. Rozpočtovı plán, kterı Slovensko předložilo v říjnu, navíc podle EK počítá s vyšším příspěvkem slovenského vıvozu do rozpočtu, než jakı odhaduje komise.

"Všechny tyto země by měly přijmout účinné rozpočtové kroky," vzkázal dnes při prezentaci doporučení osmičce států místopředseda EK pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis. Na rozdíl od minulého roku, kdy EK vyzvala Itálii k okamžitım korekcím rozpočtového návrhu, však podle něj tentokrát mají státy na reakci více času.

Návrhy rozpočtů ostatních zemí jsou v souladu s paktem růstu a stability, v němž se unijní země zavázaly udržovat dluh pod hranicí 60 procent HDP či jej snižovat. Rozpočtové deficity zároveň nesmí překročit tři procenta.

"Hospodářskı růst Evropy čelí stále větším rizikům, a proto je povzbudivé, že země eurozóny, jako je Německo a Nizozemsko, využívají fiskálního prostoru na podporu investic. Tyto země by však mohly vyvinout ještě větší úsilí," konstatoval Dombrovskis.

Komise připomněla, že letos poprvé od roku 2002 nevede se žádnou zemí řízení kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku.

Komisaři dnes rovněž vydali doporučení pro dvě země používající vlastní měnu: Maďarsko a Rumunsko. Oba státy podle Bruselu ignorovaly doporučení, na nichž se v červnu shodly členské země v souvislosti se střednědobım rozpočtovım cílem. Komise proto vyzvala Radu EU, aby kvůli stále hrozící odchylce od tohoto cíle doporučila oběma státům další kroky.

Unijní exekutiva také opět zhodnotila vıvoj řeckého rozpočtu, na kterı přísněji dohlíží od loňského ukončení programu pomoci Řecku. Atény podle EK příští rok dodrží dohodnutı cíl rozpočtového přebytku 3,5 procenta HDP a zároveň podporují růst. Řecká vláda připravila nezbytné reformy, pro jejich úspěšné dokončení však budou rozhodující další kroky, dodala EK.