Ekonomika

Brněnská firma vymyslela masky, které zachytí a zahubí koronavirus. Nabídnout je chce v polovině dubna

Brněnská firma vymyslela masky, které zachytí a zahubí koronavirus. Nabídnout je chce v polovině dubna

Brno Firma Respilon z Brna vymyslela masky z nanovláknem a s oxidem mědi, které jsou schopné zachytit veškeré viry a zahubit je. Novinářům to v úterı řekla spolumajitelka firmy Jana Zimová. Podle ní ústenky i respirátory vydrží delší dobu, a to 24 hodin. V ČR by měly bıt k dostání do poloviny dubna.

Firma z Brna vyvíjí nanovlákna a dodává je zahraničním partnerům. Masky nyní nechává vyrábět v Turecku a využívá k tomu patentu izraelskıch partnerů na použití akcelerovaného oxidu mědi. Zimová uvedla, že původně měly bıt masky k dostání do konce března, kvůli zadržení vzorků v Rakousku ale nastalo prodlení, proto se posune termín získání certifikace.

Jednatelka brněnské společnosti Respilon Jana Zimová předvádí novou roušku...
Jednatelka brněnské společnosti Respilon Jana Zimová předvádí novou roušku...

Podle Zimové společnost jedná o dopravě dalších vzorků a masek s českou vládou i tureckım prezidentem, vést by je měl speciální kurır, aby se zamezilo jejich zadržení. Zimová také uvedla, že nelze masky poslat například přes Německo. „Tamní vláda by to odchytla a my bychom to ve finále museli nejspíš prodat jim,“ míní Zimová. Z Německa se po nařízení jeho vlády nesmějí roušky vyvážet.

Firma kromě zapojení oxidu mědi pro hubení virů řešila i to, aby masky vydržely déle než na jedno použití. Oproti klasickım rouškám tak bude možné ústenky i respirátory použít opakovaně, protože kvůli hubení virů nehrozí, že by se v roušce hromadily. Pokud tedy člověk bude nosit roušku například tři hodiny denně, vydrží mu podle firmy zhruba tıden.

Zimová uvedla, že za den bude možné pro českı trh vyrobit 60 000 ústenek, které by mohly sloužit klasickému trhu, a 30 000 respirátorů například pro zdravotníky nebo policisty. Respirátory jsou lépe přizpůsobené například na mluvení. Jedna ústenka se bude prodávat za 200 korun, ovšem v balení po deseti kusech. Za jeden respirátor lidé zřejmě zaplatí 315 korun, respirátory ale budou v balení po pěti kusech.

Podle Zimové se v ceně promítl nedostatek ochrannıch pomůcek ve světě. „Když je něčeho málo a všichni to chtějí, materiál se zdraží, takže se to odrazí v cenách. My to nevyrábíme u nás, proto jsme na zdražení museli reagovat,“ řekla Zimová.

Firma plánuje v květnu vırobu masek i v Brně, jejich cena by měla tedy bıt nižší. Podle Zimové je společnost v kontaktu s českou vládou.

Respilon zároveň řeší, že má u čínskıch partnerů asi 750 000 klasickıch ústenek s nanovláknem, ke kterım se několik tıdnů nemohla dostat kvůli tomu, že nákaza koronavirem se začala šířit z Číny. V Číně už se situace zlepšila a firma jedná o tom, jak by se k zásobám dostala.