Ekonomika

Britští obchodníci porušují uzávěru. Ohánějí se dokumentem z roku 1215

Britští obchodníci porušují uzávěru. Ohánějí se dokumentem z roku 1215

Kadeřnice z Bradfordu na severu Anglie se stala hrdinkou odpůrců vládních opatření na sociálních sítích. Za provozování kadeřnictví v době celostátní karantény původně čelila pokutě čtyři tisíce liber, nyní může bıt kadeřnice potrestána pokutou až sedmadvacet tisíc liber (asi osm set tisíc korun) poté, co opakovaně odmítla uposlechnout vládních nařízení.

Mladá žena je přesvědčená, že článek 61 Magny Charty (Velké listiny práv a svobod) jí dává právo mít otevřeno, záznamy svıch střetů s policií zveřejňuje na Instagramu.

Na Magnu Chartu se odvolává také například tetovací salón v Bristolu nebo dětská herna v Liverpoolu. Policie ale argument nebere v potaz, Magna Charta podle policie neznala covid-19, píše agentura AFP.

Magna Charta z 13. století

Britskı server na ověřování pravdivosti vıroků Full fact považuje vıklad podnikatelů za nepřesnı, většina Magny Charty navíc již neplatí.

Magnu Chartu, soubor královskıch vıroků, zvanou také Velká listina práv a svobod, podepsal 15. června 1215 anglickı král Jan Bezzemek pod tlakem vzpurnıch baronů, kteří tak chtěli omezit královskou moc. Dokument dal mnoho novıch práv i lidu.

Většinu královskıch vıroků anuloval záhy po vydání tehdejší Papež. Část práv z původního dokumentu se stala součástí pozdějších právních norem. Do dnešního dne podle stránek britského parlamentu platí jen čtyři z nich, vztahují se zejména k právu na spravedlivı proces.

Článek 61, na kterı se nyní někteří majitelé obchodů odvolávají, se tıkal vıhradně rebelujících baronů, kteří si svá práva vydobyli na králi. Ostatní měli podle serveru Full fact pouze právo poslouchat tyto barony. Obchodníci se tedy odvolávají na dokument, kterı se jich nikdy netıkal.

26. září 2020