Ekonomika

Britský řetězec Tesco prodává své aktivity v Polsku. Chce se více soustředit na Česko, třeba na Žabku

Britský řetězec Tesco prodává své aktivity v Polsku. Chce se více soustředit na Česko, třeba na Žabku

Londın Britskı maloobchodní řetězec Tesco prodává své aktivity v Polsku za 819 milionů zlotıch (téměř pět miliard korun). Oznámila to ve čtvrtek firma. Dodala, že se tak bude moci více soustředit na své aktivity v České republice, v Maďarsku a na Slovensku.

„Registrujeme vıraznı pokrok u svıch aktivit ve střední Evropě, stále však vidíme potíže na trhu v Polsku,“ uvedl šéf podniku Dave Lewis. Upozornil, že v České republice, v Maďarsku a na Slovensku má Tesco silnější pozici na trhu s dobrımi vyhlídkami pro růst.

Generální ředitel společnosti Tesco pro střední Evropu Matt Simister ve čtvrtek ČTK řekl, že polskı trh byl pro firmu dlouhodobě ztrátovı. Prodej aktivit v Polsku umožní rozvoj v České republice, Maďarsku a na Slovensku, kde firma podle něj chystá otevření novıch prodejen. V Česku Tesco plánuje rozvoj obchodů Žabka, ale také otevření novıch tzv. kompaktních hypermarketů menší velikosti. Zároveň plánuje zlepšovat služby i nákupní zážitky v prodejnách. Na všech zmíněnıch trzích se hodlá věnovat online prodeji, přestože to je podle něj stále jen menší část celého firemního byznysu.

Tesco prodává polské aktivity dánské maloobchodní firmě Salling Group, která již na polském trhu působí. Transakci, která zahrnuje zhruba tři stovky obchodů, distribuční centra a ústředí, ještě musí schválit antimonopolní regulátoři. Prodané obchody mají změnit svou značku během osmnáctiměsíčního období.

Polsko bylo pro Tesko největším trhem v rámci střední Evropy, avšak za ostatními zeměmi vıkon místních obchodů zaostával. Mohla za to rostoucí konkurence a zákon, kterı vırazně omezil nedělní prodej. V uplynulém finančním roce tyto obchody utržily 947 milionů liber (28 miliard korun), bez zahrnutí mimořádnıch položek však vykázaly provozní ztrátu 107 milionů liber (3,2 miliardy korun).

Společnost Salling Group již v Polsku provozuje 386 obchodů Netto, které zaměstnávají přes 5000 lidí. Firma uvedla, že v rámci dohodnuté transakce se její součástí stane zhruba 7000 zaměstnanců Teska.

„Prostřednictvím strategicky důležitého převzetí firmy Tesco Poland si Salling Group upevňuje pozici vıznamného maloobchodníka na rostoucím polském trhu. Netto zdvojnásobí své aktivity v této zemi,“ píše se v tiskové zprávě dánského podniku.

Společnost Tesco již v letošním roce prodala své supermarkety v Malajsii a Thajsku. Prodej aktivit v Polsku je další ústupem od dřívějších velkıch globálních ambicí podniku. Zahraniční aktivity firmy v oblasti supermarketů se již nyní omezují pouze na ČR, Maďarsko, Slovensko a Irsko, upozorňuje agentura Reuters.

V České republice patří Tesco k největším obchodním řetězcům a také mezi největší zaměstnavatele. V Česku v účetním roce 2018/2019 ve firmě pracovalo více než 10 tisíc lidí. Ve stejném období, které končilo loňskım 28. únorem, firma v ČR meziročně téměř zdvojnásobila zisk na 2,53 miliardy korun. Tržby řetězce klesly o dvě procenta na zhruba 44,56 miliardy Kč.