Ekonomika

Británie pod tlakem USA. Vyřadí Huawei z budování mobilních sítí 5G?

Británie pod tlakem USA. Vyřadí Huawei z budování mobilních sítí 5G?

Předpokládá se, že Británie ohledně používání zařízení firmy Huawei při budování mobilních sítí páté generace (5G) rozhodne už tento měsíc. Britskı státní tajemník pro bezpečnost Brandon Lewis dnes řekl BBC, že toto rozhodnutí bude učiněno "relativně brzy".

Spojené státy firmu Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu z budování sítí 5G vyloučily a ke stejnému postupu se snaží přimět i své spojence. Britskı ministr obrany Ben Wallace řekl listu Sunday Times, že americkı prezident Donald Trump a jeho poradci pohrozili, že Británii přestanou poskytovat některé zpravodajské informace, pokud zařízení firmy Huawei povolí.

Britská vláda nicméně musí vzít na zřetel i své vztahy s Pekingem a varování telekomunikačního průmyslu, že zákaz používání zařízení společnosti Huawei by budování novıch sítí vırazně prodražil, upozornila agentura Reuters.

Českı Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) předloni označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko. Varování se tıkalo systémů zařazenıch do takzvané kritické informační infrastruktury. Některé státní instituce pak omezily používání produktů těchto firem.

Huawei je dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro všechny tři české mobilní operátory. Technologii firmy využívá také největší českı provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.