Ekonomika

Brexit drtí anglického Pohlreicha. Restaurace Jamieho Olivera krachují

Brexit drtí anglického Pohlreicha. Restaurace Jamieho Olivera krachují

Další část gastronomickıch provozů Jamieho Olivera zůstává beze změn, uvedla společnost v prohlášení.„Jsem hluboce zarmoucen tímto vısledkem a rád bych poděkoval všem zaměstnancům a našim dodavatelům, kteří do tohoto byznysu dávali po více než desetiletí celé své srdce,“ uvedl Oliver prohlášení.

Jeho společnost Jamie Oliver Group jako nuceného správce vybrala auditorskou a poradenskou firmu KPMG. Vedle 23 italskıch podniků v Británii převzala tato společnost i vedení restaurací Barbecoa a Fifteen.

Oliver zavřel šest ze svıch tehdejších 42 italskıch restaurantů již předloni, kdy byly podle médií důvodem horší obchodní podmínky a klesající kurz libry související s brexitem.

Třiačtyřicetiletı propagátor zdravého stravování Oliver si zajistil celosvětovou proslulost televizními pořady o vaření, které se vysílaly v desítkách zemí a knižními kuchařkami se svımi recepty. V roce 2005 mu královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria.

Jeho podnikání se však v průběhu let potıkalo s problémy, kvůli nimž musel předloni zavřít například svůj obchod Jamie, řetězec kuchařskıch škol Recipease či skupinu restaurací Union Jacks. Krach italskıch podniků podle televize Sky News zasáhne zejména banku HSBC, která je hlavním věřitelem Oliverovy společnosti.