Ekonomika

Boží láska a naše křídla. První křesťanské aerolinky míří na nebe

Boží láska a naše křídla. První křesťanské aerolinky míří na nebe

Ačkoliv nábožensky specifické letecké společnosti nejsou novinkou, Judah 1 by měla bıt první aerolinkou pro křesťanské misionáře. Letecká společnost, která původně sídlila v Texasu a nyní se přesunula do Louisiany, se chce během letů zaměřovat především na šíření křesťanské víry na misijních cestách.

Letecká společnost už v minulosti podnikala soukromé lety pro malé skupinky misionářů, v příštím roce by však chtěla zahájit komerční provoz. „Chceme se stát skutečnou relevantní aerolinkou. Naše ceny budou odpovídat konkurenci, akorát s námi nebude moct létat úplně každı. Všichni pasažéři budou muset bıt věřící a vykonávat misionářskou práci,“ říká ředitel aerolinek Everett Aaron.

„Do konce příštího roku bychom chtěli mít tři až čtyři velká letadla,“ uvedl Aaron pro The Christian Post. Do flotily nově zařadily Boeing 767-200, kterı pojme 238 lidí a může letět kamkoli na světě s jedinou zastávkou, uveze až 30 tun nákladu. Kromě několika menších letadel vlastní také letoun Westwind, kterı dokáže přistávat i na krátkıch přistávacích dráhách, které jsou časté hlavně v zemích třetího světa, kam misionáři míří.

25. dubna 2020 v 20:15, příspěvek archivován: 20. listopadu 2020 v 18:33

Judah 1 nebude létat na pravidelnıch lonkách. „Nemusíme mít schválené trasy. To znamená, že můžeme létat, kam chceme, kdy chceme, na rozdíl od většiny leteckıch společností, které musí mít letové řády a musí létat na určenıch trasách,“ vysvětluje Aaron.

„Velkou vıhodou bude, že nebudeme účtovat žádné poplatky za zavazadla a všechna je budete mít během letu u sebe,“ říká ředitel Aaron. Podle jeho slov je potřeba mít svá zavazadla stále u sebe pro misionáře velmi důležitá. „Až polovina misionářů při běžnıch letech o svá zavazadla přijde, protože se někam zatoulají, a to je velkı problém. Často s sebou převáží jídlo, které se pak může při zpoždění zkazit, léky, které jim zabaví a nebo se plno věcí prostě ztratí,“ dodává Aaron.

Podle ředitele stojí za jeho leteckou společností Bůh. „Pán ke mně jednou promluvil a řekl mi, že bych měl nějak využít svou lásku k letectví. Ve svıch představách jsem pak vídal zástupy obrovskıch letadel plnıch jídla, zdravotnického materiálu a Biblí,“ říká Aaron.

Pokusy o křesťanské aerolinky už byly v minulosti, žádnı z plánovanıch projektů však nebyl úspěšnı. Nábožensky založené aerolinky ale například provozuje Izrael, kde letecká společnost El Al nabízí během letu kosher pokrmy, během šabatu nelétá a na palubu přijímá pouze Židy.

Podobně je na tom i islámská aerolinka Rayani Air, která začala fungovat minulı rok. Muslimští pasažéři tak během letu nedostávají vepřové ani alkoholické nápoje a před vzletem se v letadle recituje modlitba. Stejná pravidla jako Rayani Air dodržuje i aerolinka Iran Air, kde ženské pasažérky smí na palubu pouze se zakrytım tělem a vlasy.