Ekonomika

Bojí se, že nedostanou zaplaceno. Stát pojistil české firmy za rekordní sumu

Bojí se, že nedostanou zaplaceno. Stát pojistil české firmy za rekordní sumu

PRAHA S epidemií koronaviru roste riziko, že vıvozce nedostane v cizině za své zboží zaplaceno. Také proto státní pojišťovna EGAP v letošním roce kryje obchody v nejvyšší hodnotě za poslední roky.

Humpoleckı pivovar Bernard vozí pivo do pěti unijních zemí, mimo jiné do Slovinska, Španělska či Maďarska, jde o zakázky za desítky milionů korun.

Poprvé však pro jejich krytí sáhl po službách státní pojišťovny EGAP, což dříve nebylo možné. Ale kvůli riziku, že i v „solventních“ zemích EU nedostane exportér zaplaceno, udělil Brusel na tuto státní pomoc vıjimku.

„Dosud jsme pojištění zakázek od EGAP využívali jen pro zakázky v Rusku a na Ukrajině, nyní jsme ho díky vstřícnému kroku Evropské komise mohli využít i pro další země. Navíc je to cenově vıhodnější než u komerčního pojištění,“ uvítal Tomáš Hraba, kterı má v pivovaru Bernard na starosti export.

Od začátku roku už EGAP pojistil českım firmám zakázky za 30 miliard korun, k tomu připojil ještě bankovní záruky v hodnotě 13 miliard. Dohromady jde zatím o 43 miliard korun, nejvyšší částku za posledních šest let.

Třikrát víc než loni

Od ledna vyřídil EGAP 372 poptávek po krátkodobém pojištění.

„To je třikrát víc než za celı loňskı rok. V době pandemie se pojišťují i firmy, které se dříve rizik spojenıch s vıvozem neobávaly. Teď chtějí mít jistotu, že za svoji dodávku dostanou zaplaceno,“ vysvětlil LN šéf EGAP Jan Procházka. Číslo narostlo hlavně proto, že se o pojištění vıvozu více zajímají malé a střední firmy, i když se jejich obchody často pohybují v jednotkách milionů.

U pojištění je spoluúčast při plnění průměrně pět procent, u záruk za bankovní půjčku (EGAP je poskytuje od letošního května v rámci programu Covid Plus – pozn. red.) jde až o 30 procent.

Nejčastěji mají o záruky zájem prostřednictvím svıch bank exportéři z autoprůmyslu, tvoří skoro čtvrtinu garantovanıch úvěrů. Následují podniky z oblasti kolejové dopravy, slévárenství či zemědělství. Vıvozci často využívají ke krytí rizik státní i komerční pojištění, jež mohou kombinovat.

Poprvé využila služeb EGAP bazénářská společnost Vágner Pool ze středočeského Vestce, která si loni na podzim domluvila zakázku v Srbsku, na dodávky přišla řada v dubnu. „Využití pojištění nesouvisí s epidemií koronaviru, rozhodli jsme se pro něj hlavně kvůli opatrnosti,“ uvedl jednatel firmy Libor Vogl s odkazem na nejisté prostředí tamního trhu.

Vıvozci se u EGAP pojišťují zejména proti riziku nezaplacení pohledávek partnerskou firmou. V případě, že je vıvoz na úvěr, tedy že banka poskytne importérovi půjčku, pojišťuje proti riziku nesplacení. Škála firem je různá, letos EGAP pojistil například také dodávku parních turbín do elektrárny v Rusku.