Ekonomika

Boj o Dukovany vrcholí. Pusťte do tendru Rusy a Číňany, chce průmysl i odbory

Boj o Dukovany vrcholí. Pusťte do tendru Rusy a Číňany, chce průmysl i odbory

Vicepremiér Karel Havlíček dnes po jednání se zástupci tripartity uvedl, že zástupci podnikatelů a odboráři chtějí pokračovat v rozjetém tendru a v blízké době ho zahájit. „Ještě jsem neviděl takovou shodu,“ poznamenal Havlíček.

Podnikatelé i odboráři se podle něj shodli, že není třeba redukovat počet možnıch dodavatelů, že nejlepší bude nechat rozběhnout soutěž s pěti zájemci.

Mezi možnımi uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupnıch informací ruskı Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. Polostátní společnost ČEZ, která je investorem stavby, byla připravena vypsat tendr do konce loňského roku.

„Bezpečnostní aspekty soutěže chtějí zohlednit. Ne však na začátku tendru, ale až v průběhu nebo na jeho konci. O co bude větší počet uchazečů, o to je větší šance snížit cenu celé investice. Cena investice je klíčovım parametrem pro vıkup budoucí ceny energie. Vnímáme tento názor,“ shrnul hlavní argument Havlíček.

Premiér Babiš oznámil zahájení stavby na rok 2029: 

13. listopadu 2019

Sám v předchozích dnech zopakoval, že se kloní k názoru spustit tendr v modelu 3+2. Podle tohoto modelu by se firmy z Ruska a Číny mohly zúčastnit v dodavatelskıch konsorciích, ale nehrály by v něm vůdčí roli.

„Není na co čekat. Jádro v Česku chceme a potřebujeme, jako podmínku pro útlum uhlí v roce 2038 ho uvádí doporučení Uhelné komise. Vláda si také dala vıstavbu novıch jadernıch bloků jako svůj cíl do programového prohlášení, zatím ale nevypsala ani tendr. Není žádnı důvod pro odkládání tak zásadní věci,“ říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Zbıvající dvě možnosti počítají s vyřazením Ruska i Čína ještě před zahájením tendru, a to s odkazem na bezpečnost, a odsunem vyhlášení tendru až po říjnovıch volbách do poslanecké sněmovny. O těchto variantách chtějí premiér Andrej Babiš s Havlíčkem jednat dnes odpoledne se šéfy parlamentních stran.