Ekonomika

Boeingy 737 MAX by mohly opět vzlétnout už v polovině letošního roku

Boeingy 737 MAX by mohly opět vzlétnout už v polovině letošního roku

WASHINGTON Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům americkıch aerolinek, že jeho úřad by mohl schválit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX dříve než v polovině letošního roku. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s obsahem telefonátů. Akcie Boeingu si po této zprávě připisovaly zhruba dvě procenta.

Provoz letadel 737 MAX byl loni v březnu přerušen po tragickıch nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterıch zemřelo celkem 346 lidí. Loni v listopadu Boeing předpovídal, že provoz letadel 737 MAX bude obnoven letos v lednu. V prosinci se však rozhodl pozastavit vırobu těchto letadel s tím, že není jasné kdy a za jakıch podmínek se stroje vrátí do provozu. Tento tıden pak firma předpověděla, že regulátoři schválí návrat letadel v polovině letošního roku.

Dickson však podle jednoho ze zdrojů tuto prognózu označil za velmi konzervativní. Dicksonovův úřad v pátek uvedl, že ho těší pokroky, které Boeing v posledních tıdnech učinil.

Boeing již dříve odhadl, že ho problémy kolem letadel 737 MAX zatím stály více než devět miliard dolarů (přes 200 miliard Kč). Podle analytiků by se tyto náklady mohly vyšplhat až na 25 miliard dolarů (přes 570 miliard Kč).

Českı leteckı dopravce Smartwings tento tıden oznámil, že počítá s nasazením odstavenıch letounů Boeing 737 MAX až od 1. dubna 2021. Do té doby je bude nahrazovat pronajímanımi letadly a případně upraví letovı řád. Společnost v závěru loňského roku vyčíslila ztráty kvůli odstavení problémovıch letounů na více než 1,5 miliardy korun.