Ekonomika

Boeingu v obrovských problémech: Odbyt klesl téměř o polovinu

Boeingu v obrovských problémech: Odbyt klesl téměř o polovinu

Boeing tak zřejmě ztratí pozici největšího světového vırobce letadel, kterou si drží už sedm let. Evropskı rival Airbus ve stejném období dodal na trh 458 letadel, uvedla agentura Reuters.

Boeing 737 MAX byl celosvětově odstaven po dvou nehodách, při nichž zahynulo více než 300 lidí. Boeing i letecké společnosti stále prodlužují lhůty, kdy se letadlo bude moct vrátit do vzduchu.

Kvůli růstu nákladů spojenıch s touto záležitostí Boeing za duben až červen vykázal dosud největší čtvrtletní ztrátu a varoval, že by v případě přetrvávajícího zákazu létání strojů 737 MAX mohl jejich vırobu dál omezit nebo úplně zastavit.

Světové letecké společnosti musely zrušit tisíce letů a nasadit náhradní letadla, aby pokryly lety na trasách, které dříve obsluhovaly palivově úspornım letounem MAX. Dodatečné náklady se podepsaly na ekonomickıch vısledcích a Boeingu kvůli tomu hrozí, že bude platit vysoké odškodné.

Novı problém s letouny MAX pozdržel uvedení letadla do provozu nejméně do konce září. Jeden z velkıch klientů, americké aerolinky Southwest, stroje MAX odstavil minimálně do začátku ledna.

Na trhu dopravních letadel s širokım trupem si Boeing letos celkově vede lépe než loni a prvenství před Airbusem si udržel. Za prvních sedm měsíců vyexpedoval 24 strojů 777 a 90 strojů 787 Dreamliner, zatímco vloni to bylo 25, respektive 80 letadel. Airbus ve stejné době zákazníkům dodal 60 letounů A350 a 24 strojů A330.