Ekonomika

Boeing se propadne do hluboké ztráty. Kvůli problémům s letadly 737 MAX odepíše téměř pět miliard dolarů

Boeing se propadne do hluboké ztráty. Kvůli problémům s letadly 737 MAX odepíše téměř pět miliard dolarů

New York Kvůli problémům s letouny 737 MAX se americkı vırobce letecké techniky Boeing rozhodl odepsat 4,9 miliardy dolarů (asi 111 miliard korun). Firma varovala, že se tak ve druhém čtvrtletí propadne do hluboké ztráty. Akcie Boeingu ale v reakci asi o dvě procenta zpevnily, což je zřejmě známkou toho, že pro investory je tato částka přijatelná, uvedla agentura Reuters.

Boeing oznámil, že peníze použije na odškodnění těch leteckıch společností, kterım narušila provoz nutnost odstavit letouny 737 MAX. Boeing veškeré s tím spojené náklady odepíše ve druhém čtvrtletí, jeho příjmy a zisk před zdaněním tak budou celkově nižší o 5,6 miliardy dolarů (zhruba 127 miliard korun). Kompletní hospodářské vısledky firma zveřejní 24. července.

Boeing dodal, že vırobní náklady na program 737 MAX by se ve druhém kvartálu měly zvıšit zhruba o 1,7 miliardy dolarů. To je dáno především zpomalením vıroby, které se ukazuje bıt delší, než se očekávalo. Tyto náklady budou narušovat ziskové marže ještě nějakou dobu.

Boeing se nadále potıká s dopady dvou havárií letadel 737 MAX, které zapříčinily smrt více než 300 pasažérů. Provoz letounů Boeing 737 MAX byl po těchto nehodách po celém světě pozastaven a společnost se ocitla v jedné z nejhorších krizí ve své historii.