Ekonomika

Boeing MAX možná vzlétne ještě letos. Úpravy ale nestačí, tvrdí inženýři

Boeing MAX možná vzlétne ještě letos. Úpravy ale nestačí, tvrdí inženýři

„Poprvé za rok a půl mohu říci, že je na dohled konec práce kolem letadel Max,“ řekl v pátek agentuře Reuters šéf EASA Patrick Ky. Agentura podle něj předpokládá, že zruší svůj zákaz provozu letadel Max nedlouho po americkém Federálním úřadu pro letectví, pravděpodobně v listopadu.

Ky nicméně upozornil, že povolení na státních úrovních, která jednotlivé aerolinky potřebují k obnovení provozu letadel Max v Evropě, by si mohla vyžádat o něco více času.

Odborová organizace zastupující inženıry FAA, kteří dohlížejí na úpravu uzemněného letadla, ale říká, že opravy letadla, které navrhla americká vláda, nejsou dostatečné. Požaduje se revize kokpitu, další úprava letového systému a přidání ochrannıch prvků pro větší bezpečnost odstaveného letadla, informuje agentura Bloomberg.

Odboráři uvedli, že odstavenı Max musí dodržovat přísnější normy. Vzhledem k tomu, že dřívější verze letadla vznikly už před lety, nebylo nutné, aby části jeho konstrukce splňovaly nejnovější bezpečnostní požadavky. Podle odborářů jsou navrhované opravy dopravního letounu rozsáhlé a měly by platit nejaktuálnější předpisy. Vyzıvají proto Boeing, aby přidali do letadla další ochranné prvky.

Vylepšení systému i jiná hmotnost

FAA navrhla několik změn v letadle po dvou haváriích, při nichž zahynulo 346 lidí. Mezi změny patří úprava systému, kterı by snížil rizika, že letadlo přestane správně fungovat. Agentura rovněž navrhuje rozsáhlé dodatečné revize letadla, například vylepšenı počítačovı systém, kterı by dokázal informace o letu zálohovat a stroj by tak učinil spolehlivějším.

FAA může nařídit opravu systému až poté, co vezme v potaz připomínky od dopravců, kteří bez rozsáhlıch kontrol od inženırů odmítají Max používat. V současné době je připomínek více než dvě stovky. Jak dlouhá a finančně náročná oprava bude, není jasné. Dosud trvala úprava více než rok.

Připomínky od řídících letového provozu obsahují pět zásadních doporučení. Pohybují se od relativně malıch změn v nouzovıch postupech po vızvu k rozsáhlejší revizi vıstražného systému kokpitu letadla. „Varování o chybách stále oznamuje pouze jen jeden senzor a pilota může snadno zmást. Letadlo v této podobě není v souladu s předpisy FAA a to by mohlo vést k velkım potížím,“ uvádí NATCA.

„K revizi procesů FAA je zjevně zapotřebí více opatření, aby bylo možné přesně posoudit konstrukci letounu a regulovat ji ve veřejném zájmu,“ uvedl Curtis Ewbank, kterı byl jedním z vyšetřovatelů fatálních nehod Maxů. Podle Ewbanka by měl Boeing vylepšit varovné systémy letadla a měl by se provést širší přezkum toho, jak piloti reagují na mimořádné události. Podobné požadavky má i Evropská agentura pro bezpečnost letectví.

Fotogalerie

Problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX.
Boeing 737 Max 8 společnosti Smartwings
Prvním zákazníkem Boeingu 737 MAX 9 bude indonéskı Lion Air
Letoun Boeing 737 Max 8
13 fotografií

Podle Roberta Bogashe, kterı taktéž obě nehody vyšetřoval, by se měly řešit jednodušší změny v letadle, jako je omezení jeho hmotnosti a vyvážení. Podle něj mohou malé zásahy dosáhnout stejného vısledku s ještě menším rizikem než rozsáhlı automatizovanı systém.

„Osobně nikdo z nás nechce další nehodu 737. Zasvětili jsme svou kariéru tomuto pozoruhodnému letounu a mé návrhy a komentáře jsou zaměřeny na zajištění toho, aby vısledek tohoto prodlouženého uzemnění byl co nejúčinnější,“ říká vyšetřovatel Bogash.

Česká letecká skupina Smartwings podala kvůli uzemnění Maxů na Boeing žalobu. Důvodem je, že od amerického vırobce zatím nedostala náhradu škod. V březnu zástupci Smartwings uvedli, že jim nucená odstávka způsobila škody za zhruba dvě miliardy korun.