Ekonomika

Boeing by se měl slova MAX zbavit, řekl šéf společnosti Air Lease. Přejmenování letadel navrhl i Trump

Boeing by se měl slova MAX zbavit, řekl šéf společnosti Air Lease. Přejmenování letadel navrhl i Trump

Dublin  Šéf společnosti Air Lease Steven Udvar-Hazy vyzval amerického vırobce letadel Boeing, aby přestal u svıch letounů používat název MAX, protože je zdiskreditovanı. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Air Lease pronajímá letadla a u Boeingu má objednávku na 150 letounů 737 MAX. Ta po dvou tragickıch nehodách nesmějí od loňského jara do vzduchu.

Podobnı návrh jako nyní šéf společnosti Air Lease už dříve vyslovil také americkı prezident Donald Trump.

„Požádali jsme Boeing, aby se toho slova MAX zbavil,“ poznamenal v pondělí na konferenci v Dublinu šéf Air Lease. „Myslím, že slovo MAX by se do historie mělo zapsat jako špatnı název pro letadlo,“ dodal.

S názorem, že Boeing by měl svůj nejprodávanější stroj přejmenovat, loni v dubnu přišel i Trump. Firma pak v červnu uvedla, že nic takového v plánu nemá.

Air Lease vlastní 42 letadel 737 MAX, která byla po celém světě odstavena z provozu, když při dvou nehodách v Etiopii a v Indonésii zemřelo celkem 346 lidí. Šéf Air Lease neočekává, že až tato letadla budou moci znovu do vzduchu, zaplaví trh a sníží leasingové sazby. Boeing totiž podle něj pravděpodobně nebude schopen dodávat více než 50 až 60 strojů za měsíc.