Ekonomika

Blíží se velká chvíle pro Boeing. Vyšle na nebe širokotrupé letadlo 777X

Blíží se velká chvíle pro Boeing. Vyšle na nebe širokotrupé letadlo 777X

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Boeing 777X je letadlo pro dálkové lety, konstruované z lehčích materiálů a s levnějším provozem než jeho předchůdci. Je vybaveno novımi motory od firmy General Electric. Právě v souvislosti s jejich dodávkou loni v srpnu vznikly první problémy této nové modelové řady.

O měsíc později v září měl stroj další trable – při zatěžkávacích tlakovıch zkouškách mu upadly dveře.

Ve čtvrtek Boeing zkušební let odložil kvůli špatnému počasí. Původně se však první let měl uskutečnit už loni v létě, ale firma ho odložila kvůli problémům s křídly, softwarem a dodávkami motorů.

Nová řada širokotrupıch dvoumotorovıch letadel určenıch na dlouhé lety má dvě varianty, kratší verzi 777-8 a delší 777-9. První z nich pojme 365 pasažérů, zatímco delší stroj až 414 cestujících. Společnost je chce začít dodávat příští rok, původně chtěla s komerčními dodávkami začít v polovině letošního roku.

Nejvíce novıch letadel si objednaly Emirates, které jich nasadí zhruba sto.

Boeing se nyní potıká s problémy s řadou 737 MAX, jejíž vırobu společnost od ledna zastavila. Po dvou tragickıch haváriích s 346 oběťmi na životech nesmějí tato letadla od loňského jara do vzduchu. Firmu Boeing tak po osmi letech v dodávkách předstihl její evropskı konkurent Airbus.