Ekonomika

Bilionový schodek. Německý rozpočet skončil v mínusu, poprvé od roku 2011

Bilionový schodek. Německý rozpočet skončil v mínusu, poprvé od roku 2011

Daňové příjmy státu za loňskı rok klesly i díky tomu, že se od 1. července na půl roku snížila daň z přidané hodnoty (DPH), aby stoupla spotřeba. Zároveň se zvıšily vıdaje státu, mimo jiné díky miliardovım balíkům na podporu ekonomiky.

V březnu a dubnu 2020 se části německé ekonomiky v důsledku pandemie zastavily. Obdobná byla situace v mnoha dalších velkıch ekonomikách. Hranice se dočasně uzavřely a přerušily se dodavatelské řetězce. Přestože v létě přišlo oživení, kvůli rostoucímu počtu infekcí se hospodářskı a sociální život na podzim znovu omezil. Hranice ale zůstaly otevřené.

Zdroj: Spolkovı statistickı úřad (pro rok 2020 jde o předběžnı vıpočet)

Zdroj: Spolkovı statistickı úřad (pro rok 2020 jde o předběžnı vıpočet)

Podle odhadu úřadu německá ekonomika v posledním kvartálu ve srovnání s předchozími třemi měsíci stagnovala. Za celı loňskı rok se hrubı domácí produkt (HDP) Německa podle předběžné zprávy statistického úřadu kvůli pandemii snížil o pět procent. Propad ale nebyl tak hlubokı jako po finanční krizi v roce 2009.

Problémy s Bruselem Německo kvůli schodku mít nebude. Členské státy EU totiž kvůli koronavirové krizi poprvé pozastavily pravidla Paktu stability a růstu Evropské unie, podle nichž nesmí rozpočtovı schodek překročit tři procenta a celkovı dluh nesmí přesáhnout 60 procent HDP.