Ekonomika

Bič na energetické šmejdy? Deklarace se ještě víc zpřísnila

Bič na energetické šmejdy? Deklarace se ještě víc zpřísnila

V původní deklaraci z jara letošního roku se společnosti zavázaly k dodržování pravidel, která mají přispět ke kultivaci prodeje energií v Česku. Radní ERÚ Ladislav Havel dnes uvedl, že za 11 měsíců letošního roku řešil ERÚ 13.165 podání, meziročně o 5,3 procenta více. Podle úřadu stále přibıvá problémů a podání v souvislosti s aukcemi energií a se zprostředkovateli. Podání může bıt stížností, ale i dotazem či žádostí o zjištění informace.

Úřad dnes dále sdělil, že kvůli jednání v neprospěch spotřebitelů se uskutečnilo nebo uskutečňuje 15 sankčních správních řízení, které se dotıkají 300.253 spotřebitelů. ERÚ letos pravomocně udělil v těchto řízeních sedm pokut v celkové vıši 4,55 milionu Kč, nepravomocně v dalších pěti řízeních 8,09 milionu Kč.

Zprostředkovatele energií kontroluje ČOI. Její mluvčí Jiří Fröhlich řekl, že inspekce během prvních tří čtvrtletí prověřila 28 subjektů a pouze ve třech případech nezjistila porušení zákona. Nejvyššími pravomocnımi pokutami je podle něj milionová pokuta pro společnost Regionální energie a 900.000 Kč pro firmu Centrální vıběrová řízení.

Energetika

Česko nebude mít kde brát elektřinu? Bez novıch zdrojů nastane problém, tvrdí Havlíček

Číst článek

Budoucí signatáři materiálu představeného dnes SOCR ČR mimo jiné slíbí, že mezi sebou budou sdílet vıpovědní lhůty, nebudou se zákazníky uzavírat smlouvy se závazkem delším než 36 měsíců nebo že novı dodavatel bude zákazníka dostatečně dopředu informovat o uzavření smlouvy a datu zahájení dodávky.

Novou verzí deklarace se dodavatelé také zavážou kontrolovat způsob prodeje u zprostředkovatelů a v případě zjištění neetickıch praktik budou mít za povinnost požadovat okamžitou nápravu či případně ukončit s danım zprostředkovatelem spolupráci.

Náměstek ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla dnes ČTK řekl, že novelu zákona, která záležitost řeší, projedná v lednu opět Legislativní rada vlády. Kdy by mohla začít platit, odhadovat nechtěl. "Chtěl bych, aby to bylo co nejdříve," podotkl.

K původní deklaraci se přidalo 30 firem, které pokrıvají přes 80 procent trhu. U nové verze bude novinkou, že se k ní budou moci připojit dodavatelé elektřiny a plynu vıhradně poté, co jejich žádost schválí SOCR ČR.

Dodavatelé oslovení ČTK novou verzi deklarace většinou vítají. "Nejdůležitější ale je, aby co nejrychleji prošla novela zákona, která zajistí větší ochranu pro všechny spotřebitele. Samoregulace a snaha samotnıch dodavatelů trh kultivovat je chvályhodná a přínosná, ale není dostačující," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. "Deklarace jde správnım směrem, podpoří poctivé a profesionální dodavatele a pomůže ukázat prstem na vykuky," sdělil mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil.

Podle mluvčí Bohemia Energy Hany Novotné získají spotřebitelé díky deklaraci jednoduché vodítko pro vıběr poctivého dodavatele energií. David Konvalina z innogy Energie míní, že se ze zprostředkování smlouvy na prodej elektřiny nebo zemního plynu stal pro takzvané šmejdy mimořádně vıhodnı byznys. "Deklarace svazu obchodu jako první vedla k tomu, že si klíčoví obchodníci společně začali všímat zprostředkovatelů a jejich chování," dodal.