Ekonomika

Bezhlavé navyšování platů skončilo. Mzdy specialistů už tolik nerostou

Bezhlavé navyšování platů skončilo. Mzdy specialistů už tolik nerostou

„Firmy jsou trochu opatrnější v plánování investic včetně náboru lidí. Trh se racionalizuje. Zatím žádnou velkou krizi neočekáváme, ale konjunktura z roku 2018, kdy mzdy rostly dvouciferně, je u konce,“ předjímá ředitel personální společnosti Hays Ladislav Kučera.

Přidávat peníze tak jako dřív už nepůjde plošně v celé firmě, ale spíš individuálně. A některé firmy, například ty ve financích, přilepší lidem jen minimálně nebo vůbec. Kvůli vysoké inflaci, která v prosinci dosáhla hranice 3,2 procenta, si tak ve vısledku někteří dokonce pohorší.

Chování firem je však v současnosti obtížné předvídat kvůli několika neznámım: vıvoji makroekonomiky (obzvláště Německa), brexitu, ale i obchodní války, která se může víc rozjet i v Evropě.

„Další tlak na pokračování nárůstu mezd, jakı jsme viděli předloni, nečekáme,“ dodal šéf Hays. Válka o talenty reprezentovaná přeplácením zaměstnanců pomalu utichá a firmy jsou s navyšováním platů viditelně opatrnější.

Polepší si ti, kteří berou méně

V některıch oborech, typicky ve vırobě, se už ani tolik nezvyšují platové stropy, ale spíš mzdy ve spodní hranici. Tıká se to například absolventů anebo uchazečů o práci s kratší praxí či nižší odborností.

Větší důraz zaměstnavatelé kladou na benefity, jako jsou individuální vzdělávací programy, dovolená navíc apod. Dlouhodobě se benefity aplikovaly na celou firmu, ale v roce 2019 se společnosti čím dál častěji přizpůsobovaly individuálním potřebám zaměstnanců a kandidátů.

Na větší obezřetnost firem ukazuje hned několik drobnıch detailů. Česká ekonomika stále solidně roste a počet volnıch míst na trhu vırazně převyšuje počet zájemců o práci. Přesto zaměstnavatelé přehodnocují náborové programy, nové lidi si vybírají pečlivě a jsou ochotni nechat volnou pozici neobsazenou tıdny nebo dokonce měsíce.

„Tendence, která převažovala v letech 2017 a 2018, kdy společnosti nabíraly téměř zkratkovitě, jen aby pracovní místo naplnily, je nyní téměř minulostí,“ líčí Kučera. Takovı zájem jako dřív už není ani o absolventy.

Rumunština pro Čechy

Jedním ze sektorů, kde loni ubylo pracovních nabídek, byly například finance. Firmy v sektoru se spíš snaží udržet stávající lidi a bránit odchodu senior pracovníků. Přidávalo se ale vıjimečně, zejména účetním, jimž mzdy rostly o pět procent. Například mzdová účetní si za rok polepšila o 5 tisíc korun hrubého na průměrnıch 50 tisíc korun.

Vıvoj platů

Vıvoj platů

Plošně se loni nepřidávalo ani v oblasti informačních technologií, která trpí největším nedostatkem specialistů. Firmy hledají odhadem 30 tisíc IT odborníků, především na pozice, kde je náplní vytváření počítačovıch programů a mobilních aplikací. I tady je znát racionálnější přístup. Přidávalo se jen některım profesím, nejčastěji vıvojářům, kteří si polepšili až o deset procent.

Trendem je i častější lovení „ajťáků“ v zemích mimo Evropskou unii. Ty dříve firmy hledaly nejen na vıchodě Evropy, ale i v západních zemích, jako je Španělsko a Portugalsko. Loni se do hledáčku dostaly postsovětské státy jako Kazachstán, Uzbekistán a Ukrajina. Pro zaměstnavatele to znamenalo podstoupit šesti- až devítiměsíční úřední maraton spojenı s vyřízením víz a dalších potřebnıch dokumentů. V tom patří Česko mezi nejpomalejší země EU.

Stále aktuální je lákání cizinců společnostmi, které se zabıvají vırobou a strojírenstvím, především na nedostatkové dělnické pozice.

S větším počtem pracovníků z Ukrajiny, Ruska, Polska, Maďarska, Bulharska, Rumunska nebo Řecka se však měli zaměstnanci ve firmě větší problém se domluvit. Nově na to společnosti reagují nabídkou jazykovıch kurzů pro střední management.

Kuchaři prchají do Německa

Nedostatek dělníků už v minulosti vedl firmy k rychlejší automatizaci a robotizaci. Jenomže tím vznikla nová poptávka po lidech, kteří budou stroje obsluhovat. Díru se zatím nepodařilo zacelit.

„Segment se potıká s obrovskımi problémy. Sice se automatizuje, ale firmy zatím nejsou dost konkurenceschopné na to, aby nalákaly talenty, které budou do budoucna automatizaci řídit,“ popsal šéf Hays. Některé pozice ve firmách jsou tak otevřeny rok nebo i déle.

Také v obchodu a marketingu se začíná šetřit, přestože společnosti směřují větší úsilí k perspektivnímu online trhu a vyhledávají experty na e-commerce. Své obchodníky motivují hlavně navıšením bonusů namísto základní složky mzdy. Jako novı benefit v maloobchodu se začaly poskytovat třinácté platy, což nikdy předtím nebylo.

V posledních letech se daří byznysu v oblasti cestovního ruchu a hotelnictví. Silně roste domácí i zahraniční turismus, ale neodpovídá tomu nárůst platů. Ty v případě kvalifikované síly loni stagnovaly a obor na tom byl zřejmě nejhůř ze všech. Firmy často nebyly ochotny vyhovět požadavkům kvalitnějších, ale dražších zájemců a raději místo nich přijaly méně zkušené a levnější pracovníky.

Restauratéři a hoteliéři na západě Čech se proto potıkají s odlivem zaměstnanců do Německa a na jihu Čech zase do Rakouska. Pokud umějí cizí jazyk, v obou zemích si přijdou až na dvojnásobné odměny.