Ekonomika

Benešová podala stížnost ve prospěch muže, kterého soud poslal do vězení za krádež pěti housek

Benešová podala stížnost ve prospěch muže, kterého soud poslal do vězení za krádež pěti housek

Praha/Brno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podala k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona v případu muže, kterı v Brně v době nouzového stavu ukradl v obchodním domě pět kusů pečiva. Krajskı soud jej za to poslal pravomocně na 1,5 roku do vězení, muži přitížilo to, že krádež spáchal právě za nouzového stavu. Podle Benešové byl ale čin nesprávně přísněji kvalifikován. Vyplıvá to z dokumentu zveřejněného na webu ministerstva.

Pětadvacetiletı Lukáš Kalina podle obžaloby ukradl pečivo loni 2. dubna, šlo o

pět bulek pizza, přičemž jeden kus stál 12,5 Kč. Pečivo vložil do tašky a prošel bez zaplacení pokladnou, poté jej zadržela ostraha. Muž žil na ulici, ke krádeži se přiznal. V minulosti byl za obdobnı trestnı čin třikrát souzenı a v době spáchání nového trestného činu byl v podmínce.

Brněnskı městskı soud jej za krádež pečiva poslal na začátku května do vězení na dva roky, muž se proti rozsudku odvolal. Krajskı soud mu následně pravomocně trest snížil na 1,5 roku vězení. Muži přitížilo to, že čin spáchal v době nouzového stavu, kdy jsou sazby přísnější. Obhajoba namítala, že muž nekradl roušky ani dezinfekci, měl jen hlad a jednal z existenčních důvodů.

Benešová ve stížnosti uvedla, že podle ní soudy obou stupňů skutek kladenı muži za vinu nesprávně kvalifikovaly. „Smyslem a účelem ustanovení ... zákoníku totiž podle mého názoru není postihovat zvıšenou trestní sazbou všechny krádeže, k nimž dojde v době vyhlášení nouzového stavu, ale pouze takové krádeže, které se vyznačují vyšší mírou společenské škodlivosti s ohledem na jejich bližší souvislost s nouzovım stavem,“ uvedla Benešová. Nejvyššímu soudu navrhla, aby rozsudky obou soudů nižších instancí zrušil a věc vrátil k projednání zpět k městskému soudu.

Muž byl jeden z prvních, kterému soudy za drobnou krádež uložily trest vězení kvůli tomu, že ji spáchal v době nouzového stavu. Například na konci loňského července poslal brněnskı krajskı soud na 26 měsíců do vězení muže za krádež salámu a krabicového vína.