Ekonomika

BBC: Huawei v patentu zmiňuje sledování etnika Ujgurů

BBC: Huawei v patentu zmiňuje sledování etnika Ujgurů

Společnost Huawei dříve uváděla, že žádná její technologie není navržena tak, aby identifikovala etnické skupiny. V reakci na zjištění uvedla, že se chystá text v patentové přihlášce změnit a patentovı úřad požádá, aby mohla zmínku o Ujgurech vymazat.

Ujguři žijí v autonomní oblasti Sin-ťiang, která leží na severozápadě Číny a zaujímá asi šestinu rozlohy země. Místní Ujgurové tvoří 45 procent z téměř 22 milionů obyvatel. Jazykově a etnicky jsou spříznění s Turky a dlouhodobě si stěžují také na masivní přistěhovalectví etnickıch Chanů do Sin-ťiangu. Nepokoje v oblasti, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Vıchodní Turkestán, si za poslední roky vyžádaly stovky obětí.

Čínské vládní úřady čelí kritice, že proti Ujgurům využívají sledovací programy a že mnoho jich zadržují v pracovních táborech, kde často oddělují děti od rodičů. Peking tvrdí, že tábory poskytují dobrovolné vzdělávání a trénink.

"Jedním z technickıch požadavků průzkumné videosítě čínského ministerstva veřejné bezpečnosti je detekce etnicity - zejména Ujgurů," poznamenala Maya Wangová z organizace na ochranu lidskıch práv Human Rights Watch. "Zatímco jinde ve světě by takto cílené sledování a perzekuce lidí na základě jejich etnického původu bylo naprosto nepřijatelné, perzekuce a tvrdá diskriminace Ujgurů v mnoha životních situacích zůstává bez odezvy, protože Ujgurové v Číně nemají silné postavení," dodala.

Firma Huawei patentovou přihlášku původně předložila v červenci 2018, a to ve spolupráci s Čínskou akademií věd. Mimo jiné v ní popisuje způsoby používání nástrojů umělé inteligence k identifikaci chodců nebo obecně lidí nafilmovanıch na ulici. V této souvislosti zmiňuje i to, jak rozpoznat lidi ujgurského etnika.

"Huawei odsuzuje jakoukoliv diskriminaci, včetně etnické diskriminace za využití technologií," řekl mluvčí podniku. "Identifikovat rasu jednotlivců nikdy nebylo součástí vızkumného projektu," dodal. Se zjištěním ale nejsou spokojeni britští politici, které oslovila BBC.

"Čínští technologičtí giganti, kteří podporují brutální útok na ujgurské obyvatelstvo, nám ukazují, proč my jako spotřebitelé a jako společnost musíme dávat pozor na to, od koho si kupujeme vırobky a s kım navazujeme obchodní vztahy," řekl Tom Tugendhat z vıboru pro zahraniční záležitosti v britském parlamentu. Británie je jednou ze zemí, které nejsou ochotny firmě Huawei umožnit účast na budování mobilních sítí páté generace (5G).

Vızkumná společnost IPVM poukázala také na podobnı software, kterı vyvíjejí přední čínské technologické firmy Alibaba a Baidu. Ty ale odkaz na Ujgury v patentovıch přihláškách nemají.