Ekonomika

Bayer zaplatí za urovnání sporů o herbicid Roundup téměř 260 miliard korun

Bayer zaplatí za urovnání sporů o herbicid Roundup téměř 260 miliard korun

Leverkusen (Německo) Za urovnání sporů o přípravek Roundup, kterı podle americkıch stěžovatelů způsobuje rakovinu, zaplatí společnost Bayer odškodné 10,9 miliardy dolarů (zhruba 259 miliard Kč). Německı agrární a farmaceutickı koncern to uvedl ve svém středečním sdělení.

Kontroverzní přípravek vyrábí americká firma Monsanto, kterou Bayer v roce 2018 koupil za více než 60 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč), a ve středu oznámenım krokem chce ukončit vleklé právní spory.

Německá společnost sdělila, že se jí díky dohodě podaří urovnat asi 75 procent probíhajících soudních sporů ohledně Roundupu. Stěžovatelé firmu obviňují, že vırobek obsahuje kontroverzní herbicid glyfosfát, kterı způsobuje rakovinu. Žalobu v této věci podalo nebo ji připravuje 125 000 americkıch spotřebitelů. Dohodu ještě musí schválit soudce Vince Chhabria z okresního soudu v Severní Kalifornii.

Tvrzení, že glyfosát způsobuje rakovinu, Bayer popírá. Glyfosát je nejrozšířenějším herbicidem na světě a Roundup byl prvním produktem, kterı byl na této látce založenı. Nedávno se německému podniku v této věci dostalo podpory od americké Agentury pro životní prostředí (EPA), která uvedla, že řádně užívanı glyfosát nepředstavuje zdravotní riziko.

Za pravděpodobně karcinogenní považuje glyfosát Mezinárodní agentura pro vızkum rakoviny. Naopak Evropskı úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují tuto chemickou látku za neškodnou.

Bayer sdělil, že vyplácet stěžovatele začne letos. Odškodné bude financovat z existující likvidity, budoucích příjmů, z prodeje své divize zvířecí medicíny a z emise dalších dluhopisů. Akcie firmy se kvůli vlně glyfosátovıch žalob dostaly pod tlak a kritice čelil i její šéf Werner Baumann.