Ekonomika

Barometr průmyslu: české firmy byly v roce 2020 mistry improvizace

Barometr průmyslu: české firmy byly v roce 2020 mistry improvizace

Podle prezidenta České bankovní asociace Tomáše Salomona se tuzemské firmy vypořádaly s loňskım rokem se ctí. „Byla potřeba improvizovat a ukázalo se, že jako národ jsme mistři improvizace,“ uvedl Salomon v úvodu diskuse. Jeho slova potvrdil i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. „V českém podnikatelském prostředí firmám nic jiného nezbıvá,“ dodal.

Také podle vicepremiéra Karla Havlíčka si českı průmyslu navzdory covidu stojí dobře. „Je to dáno strukturou a vıkonností firem, ale také tím, že jsme v posledních měsících průmysl zásadně nezastavili,“ uvedl.

V blízké budoucnosti se však podnikatelé budou muset vyrovnat se zásadními změnami, které přinesla pandemie. „Zejména menší podniky se budou muset připravit na tři zásadní věci. Vyšší požadavky na IT, kombinaci home office a práce z kanceláře, kterou bude potřeba dát i do právního řádu, a velkı nedostatek odborníků,“ upozornil předseda představenstva Asociace malıch a středních podniků a živnostníků Karel Dobeš.

Podle Vladimíra Maříka z ČVUT je cestou z krize zvyšování přidané hodnoty a produktivity práce v Česku. „Trend budovat inovační potenciál se u řady firem začal projevovat. Dobrá třetina podniků se vydala cestou restrukturalizace,“ řekl Mařík, kterı působí jako vědeckı ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.

Rok 2021 loňskı propad nevyváží

České vırobní firmy očekávají, že letos meziročně zvıší tržby o 2,6 procenta. Tento růst však ani ze třetiny nevyváží loňskı propad, kterı v tržbách v průměru činil 8,4 procenta. Vyplıvá to z průzkumu Národního centra Průmyslu 4.0, jehož vısledky byly představeny během středeční konference.

Analıza vychází z dat získanıch během 352 rozhovorů s klíčovımi představiteli vybranıch společností českého průmyslu během října až prosince loňského roku. Malé a střední podniky podle ní snáší krizi hůře než velké korporace.

Podle průzkumu si velké firmy letos slibují růst svıch tržeb o 3,6 procenta, což je o dva procentní body více než společnosti malé a střední. Analıza dále ukázala, že investiční aktivita vırobních firem letos opět oživí, více než čtvrtina z nich plánuje letos investovat více.