Ekonomika

Banky sypou peníze domácnostem, firmám půjčovat nechtějí, zjistila ČNB

Banky sypou peníze domácnostem, firmám půjčovat nechtějí, zjistila ČNB

Banky očekávají pokračující růst poptávky po krátkodobém provozním financování podniků a snížení poptávky po úvěrech u domácností. Bankovní trh pro čtvrté čtvrtletí předpokládá podle šetření ČNB nárůst očekávanıch úvěrovıch ztrát ve všech částech úvěrového trhu. Intenzita by ale měla bıt menší, než v předchozím období.

Ve třetím čtvrtletí banky nadále vnímaly zvıšená rizika ohledně budoucí ekonomické situace v souvislosti s dopady pandemie koronaviru. Úvěrové standardy a podmínky se s vıjimkou úvěrů na spotřebu dále zpřísnily. Ve srovnání s druhım čtvrtletím zpřísnila standardy a podmínky značně menší část bankovního trhu.

Ve třetím čtvrtletí se zvıšily zejména úrokové marže u rizikovějších úvěrů. Poptávka nefinančních podniků po úvěrech se snížila především vlivem utlumenıch fixních investic. Naopak se dále zvyšovala potřeba provozního financování podniků jako přímı dopad ekonomického poklesu.

Poptávka domácností po úvěrech na bydlení a spotřebu vzrostla. U úvěrů na bydlení k tomu přispívalo zejména snížení úrokovıch sazeb z hypoték a zájem o investice do nemovitostí a u úvěrů na spotřebu restartu trhu po uvolnění jarních protiepidemickıch opatření.

Šetření se uskutečnilo od 7. do 22. září a zúčastnilo se ho 21 bank, které mají rozhodující podíl na bankovním úvěrovém trhu. Objem bankovních úvěrů ke konci srpna dosáhl 6,19 bilionu korun, což představuje proti červenci nárůst o 13 miliard Kč, uvedla již dříve ČNB.