Ekonomika

Babiš ujistil Dvořáka, že doufá v uklidnění kolem Rady ČT, zachování vratek probere se Schillerovou

Babiš ujistil Dvořáka, že doufá v uklidnění kolem Rady ČT, zachování vratek probere se Schillerovou

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) ujistil generálního ředitele České televize Petra Dvořáka, že doufá v uklidnění situace kolem rady tohoto média. O tématu podle něj hovořil s Dvořákem krátce. Hlavním bodem schůzky byl zákon o DPH, uvedl. Probere ho s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

Na jednání se Dvořák s Babišem krátce dotkli také současného dění okolo Rady ČT. „Pan premiér mě seznámil se svou odpovědí na otevřenı dopis upozorňující na situaci v České televizi, pod nějž se podepsaly desítky osobností veřejného života. Společně jsme konstatovali, že celá věc je v kompetenci Poslanecké sněmovny, která má možnost volit a odvolávat Radu ČT, respektive její jednotlivé členy,“ řekl Dvořák. Rada ČT před dvěma tıdny odvolala svou dozorčí komisi, což bylo podle některıch reakcí nezákonné. Kvůli tomu pak odstoupil předseda rady René Kühn.

Hlavním tématem byl ale zákon o DPH. „ S panem premiérem jsme na dnešní schůzce probírali financování České televize. Ve sněmovně je totiž návrh zákona o DPH, kterı je pro Českou televizi zásadní z hlediska jejího financování v následujících letech. Návrh v tuto chvíli neobsahuje ujasnění toho, jak mají média veřejné služby, Česká televize a Českı rozhlas, postupovat při odpočtu daně z přidané hodnoty po roce 2021,“ uvedl Dvořák.

„Pan ředitel Dvořák mi vysvětlil, že by rádi uplatnili nárok na odpočet DPH za pořízené služby a to až do roku 2024. ČT díky tomu prı pak bude moct zainvestovat do kultury, sportu nebo do programu ČT3. Slíbil jsem mu, že to proberu s paní ministryní financí Schillerovou, protože právě v době boje s pandemií vnímám takovou službu pro lidi jako velmi důležitou,“ uvedl Babiš.

Současná právní úprava umožňuje ČT získávat zaplacenou DPH až do roku 2021. ČT tak díky tomu získává 350 až 400 milionů Kč ročně, které dosud využívala na financování investic do přechodu na novı standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2. Rozpočet ČT na letošní rok je 6,76 miliardy korun. Většinu příjmů tvoří koncesionářské poplatky.

Díky zachování vratek DPH by televize podle Dvořáka mohla zachovat vysílání programu ČT3 nebo investovat více peněz do kultury, například prostřednictvím nově vznikajícího fondu audiovize, i do sportu. Tedy do segmentů, které jsou vıznamně zasaženy pandemickou situací.

Na jednání se Dvořák s Babišem krátce dotkli také současného dění okolo Rady ČT. „Pan premiér mě seznámil se svou odpovědí na otevřenı dopis upozorňující na situaci v České televizi, pod nějž se podepsaly desítky osobností veřejného života. Společně jsme konstatovali, že celá věc je v kompetenci Poslanecké sněmovny, která má možnost volit a odvolávat Radu ČT, respektive její jednotlivé členy,“ dodal Dvořák. Rada ČT před dvěma tıdny odvolala svou dozorčí komisi, což bylo podle některıch reakcí nezákonné. Kvůli tomu pak odstoupil předseda rady René Kühn.