Ekonomika

Babiš chce 20 tisíc projektů za 8 bilionů. Je to jen seznam, řekla Maláčová

Babiš chce 20 tisíc projektů za 8 bilionů. Je to jen seznam, řekla Maláčová

„Je to jenom seznam,“ řekla při příchodu na jednání vlády místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Je to užitečné pro veřejné investory, i pro vyjednávání evropskıch peněz,“ hájil Babiš plán v rozhovoru pro pondělní Lidové noviny. Smyslem je podle něj shromáždění veškerého investičního potenciálu země na jednom místě, vytvoření zásobníku projektů, odkud by si měli jednotlivé projekty ministři, hejtmani, primátoři, starostové vybírat.

Plán ale nebude nebude pro budoucí vlády závaznı a kritizuje ho opozice.

„Předseda vlády hází různımi čísly. Připadá mi, že je tipuje náhodně, jako ve Sportce. Všichni si přeci pamatují, když se mluvilo o investičním plánu za 3,5 bilionu, za 5 bilionů, teď už jsme na 8 bilionech. S realitou to nemá nic společného: tato vláda totiž není schopná investovat, to říká i NKÚ. Pojďme se zaměřit na reálné a rozumné věci, které opravdu zvládneme, prázdné sliby lepší budoucnost nezajistí. My konkrétní, reálnı a rozumnı investiční plán máme: 3 % HDP na silnice, 1 % HDP do vědy a vızkumu, 5 % HDP do vzdělání,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.

“Národní investiční plán, kterı není podpořen realistickım plánem financování, je jenom seznamem zbožnıch přání a nemá ani hodnotu papíru, na kterém je vytištěn. Opravdu má vláda právo se domnívat, že většina lidí nepřemıšlí?“ reagoval šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Investiční plán, kterı připravila vláda, si vzal už na konci listopadu na paškál šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. „Nevíte, co, do kdy, kdo za to zodpovídá a kde na to vezmete. Nevím teda, proč tomu říkáte plán. Šest let vládnete. Na konci, po osmi letech vašeho vládnutí, budeme mít jenom papír. A to je málo,“ vyčetl premiérovi a šéfovi ANO při interpelacích šéf.

„Já nevím, proč to už dopředu vaše anarchistické hnutí všechno destruujete, všechno kritizujete. Proč ten váš Hřib neudělá investiční plán pro Prahu?“ odpověděl Babiš v narážce na pražského primátora Zdeňka Hřiba.

Tři čtvrtiny Národního investičního plánu představuje doprava

Největší priority plánu jsou podle Babiše doprava, která představuje zhruba tři čtvrtiny investičního plánu a dále zdravotnictví, energetika, klima a také kyberbezpečnost. „Stěžejní je to, aby se projekty připravovaly. Ne že se bude čekat, až bude vyřešené celé financování, ministr musí vědět, co má popohnat a začít chystat, i když ještě nemá peníze,“ uvedl Babiš.

Investice budou podle Babiše zohledněné v budoucích státních i samosprávních rozpočtech. „Je to taky silnı argument pro jednání s Bruselem o sedmiletém finančním rámci od roku 2021 do roku 2027. A bude to taky inspirace pro Národní rozvojovı fond,“ řekl premiér. Můžou vybrat konkrétní investice, které by zrealizovaly, dodal.

Národní rozvojovı fond je společnı projekt státu a čtyř největších komerčních bank. Má sloužit k financování investičních projektů na podporu sociálního a ekonomického rozvoje. Zřízení fondu navrhl premiér místo sektorového zdanění bank, kterı prosazovala ČSSD.

„Příští tıden se bude žádat o licenci,“ řekl Babiš deníku. Míní, že banky budou mít zájem o velké investice. „Například o velkou nemocnici nebo vysokoškolskı kampus, a bude to formou PPP projektu, takže to zohlední veřejné potřeby,“ předpokládá předseda vlády. Po vzoru nejvyspělejších zemí chce zapojit finanční nástroje, které propojují národní, evropské a privátní zdroje. „Ideální PPP projekt by byla dostavba dálnice z Hradce Králové do Olomouce,“ poznamenal.

Z dokumentu podle Babiše vznikne veřejně přístupná elektronická databáze. Každı se bude moci podívat, na čem se dělá, co mu tam chybí nebo naopak přijde nadbytečné.