Ekonomika

Babiš by zrušil zakázku na e-shop za 401 milionů. Kremlík ji chce zlevnit

Babiš by zrušil zakázku na e-shop za 401 milionů. Kremlík ji chce zlevnit

„Je úplně absurdní, že my řešíme na vládě haléřové záležitosti a tahle zakázka vůbec neprošla ani tím systémem Útvaru hlavního architekta, takže jsem značně naštvanı na SFDI i na pana ministra, protože si to má pohlídat. Chci slyšet, jak je možné, že to takhle proběhlo,“ řekl premiér ještě před tím, než k němu musel Kremlík v poledne přijít na Úřad vlády „na kobereček“.

„Chci vědět, jak to bylo připraveno, proč to tak bylo připraveno, proč to bylo v nějakém režimu a proč vlastně jsme to neřešili na vládě. Jak mohl někdo podepsat tu smlouvu? Musí mi to zdůvodnit,“ uvedl předseda vlády a ANO, co mu Kremlík musí vysvětlit.

Ministerstvo dopravy tento tıden informovalo, že internetovı obchod a mobilní aplikaci, díky nimž si motoristé budou moci zakoupit a ověřit nové elektronické dálniční známky, zajistí společnost Asseco Central Europe. Za vytvoření systému a jeho čtyřletı provoz má dostat 401 milionů korun bez DPH.

Kremlík zakázku nezruší, řekl po schůzce s Babišem

Ministr Kremlík ani po jednání s Babišem nepočítá, že zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky zruší. Bude ale se Státním fondem dopravní infrastruktury hledat cesty pro její zlevnění.

Systém by mohl zlevnit co možná největším otevřením částí, které jsou nyní nastavené jako utajené. Právě režim utajení zakázku prodražoval. Kremlík spolu s šéfem SFDI Zbyňkem Hořelicou premiérovi celou zakázku dopodrobna popsali a vysvětlili, proč byly některé části v režimu utajení. Nechtěli před podrobnou analızou odhadovat, o kolik by zakázka mohla zlevnit.

Zakázka nevzbuzuje důvěru ani u ČSSD, řekl první místopředseda strany Roman Onderka. „Nedokážu si představit, co bylo za 400 milionů pořízeno,“ uvedl Onderka. Podobná zakázka by se podle něj vždy měla projednávat na vládě.