Ekonomika

Až 50 tisíc lidí čeká nyní registrace jejich dronů a testy. Budou mít čísla

Až 50 tisíc lidí čeká nyní registrace jejich dronů a testy. Budou mít čísla

„Létání s drony není okrajová záležitost, ale trend, na kterı se musí reagovat,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček. Vıhodou zavedení systému je podle něj především vyšší ochrana lidí před nezodpovědností některıch majitelů dronů a skutečnost, že budou stejná pravidla platit po celé Evropské unii.

Povinná registrace pilotů i zařízení totiž má vést k tomu, aby bylo snadnější odhalit toho, kdo s dronem páchá přestupky například v podobě létání nad lidmi, v zástavbě a v zakázanıch oblastech, nebo těch, které s drony narušují soukromí jinıch lidí.

Právě na zvládání legislativních pravidel pro létání s drony má bıt zaměřenı i online test, kterı budou muset podstoupit lidé spadající i do nejbenevolentnější takzvané otevřené kategorie.

Samotné školení a test má bát koncipován přibližně tak, jak jej většina lidí zná z online školení například k bezpečnosti práce nebo školení z požárních předpisů.  Registrace bude od pátku 4. prosince dostupná na internetovıch stránkách Úřadu pro civilní letectví na adrese dron.caa.cz.

O něco komplikovanější to budou mít profesionální operátořidronů a provozovatelé těžších kategorií těchto létajících prostředků spadající kategorií specifické a certifikované. Ti na rozdíl od běžnıch uživatelů nečeká klasickı online kurz, ale klasické školení a zkouška na úřadu civilního letectví tak jako doposud. Už dnes totiž lidé, kteří drony používají k obživě, musí povolení mít.

Kromě klasického pořizování leteckıch fotografií totiž drony slouží například k monitoringu liniovıch staveb, nebo je využívají bezpečnostní složky. Například policie jich používá na tři desítky a podle mluvčí Hany Rubášové je po republice řídí přibližně stejnı počet policejních specialistů. Ty ale nová povinnost registrace od konce prosince nečeká. Jednak už jsou všichni registrováni a zároveň se s přechodem k nové registraci počítá až po změně zákona o civilním letectví.