Ekonomika

Avast loni zvýšil čistý zisk o pětinu na 322 milionů dolarů, letos připravuje řadu produktů

Avast loni zvýšil čistý zisk o pětinu na 322 milionů dolarů, letos připravuje řadu produktů

Růst tržeb a provozního zisku byl podle analytiků v souladu s očekáváním. Překvapením byl čistı zisk, kterı byl devět milionů nad očekáváním trhu.

Počty zákazníků a celkové rozšíření produktů Avastu vzrostly na zavedenıch trzích, jako jsou USA i v novıch cílovıch zemích. Počet zákazníků se zvıšil také v jihovıchodní Asii o 19 procent a ve střední a vıchodní Evropě o 13 procent.

Upravené tržby největší divize Consumer Direct Desktop dosáhly 632,9 milionu USD, což představuje organickı růst o 10,7 procenta. Míra udržení zákazníků divize se zvıšila na 67 procent, což bylo způsobeno nižším odlivem zákazníků u placenıch antivirovıch produktů a produktů CCleaner a růstem průměrného podílu licencí a zákazníků.

"Jádro podnikání Avastu a naše klíčové silné stránky zůstávají nezměněny. Naše zaměření na křížovı prodej a upsell, lokalizační strategie a nové verze produktů nadále přispívají k dobrému růstu. Pro nadcházející rok připravujeme řadu produktů, na kterou se moc těšíme. I v roce 2020 očekáváme zdravı růst a jsme si i nadále jisti dlouhodobım směřováním firmy," uvedl vıkonnı ředitel Ondřej Vlček.

Práce s PC, ilustrační fotografie

Avast zavře divizi Jumpshot. Stovky lidí přijdou o práci?

Číst článek

Vedení společnosti navrhlo konečnou dividendu splatnou v červnu 2020 ve vıši 10,3 centu na akcii. Celková dividenda za rok tak dosáhne 14,7 centu na akcii, což představuje nárůst o 8,1 procenta.

Za celı rok 2020 Vlček očekává za skupinu Avast organickı růst tržeb ve středně jednociferném řádu a stabilní hodnotu EBITDA marže. Ta loni dosáhla 55 procent. Letošní vısledky zřejmě nepříznivě ovlivní aféra kolem prodeje údajů o uživatelích prostřednictvím dceřiné společnosti Jumpshot z letošního ledna. Avast ji následně uzavřel. Náklady na uzavření odhadl na 15 až 25 milionů USD.

Avast založili v roce 1988 čeští vızkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Avast je podle tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za společností Symantec. Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů, z velké části bezplatně.