Ekonomika

Asie u turistů vede. Amerika už tolik netáhne, ukazuje průzkum

Asie u turistů vede. Amerika už tolik netáhne, ukazuje průzkum

Podle žebříčku nejnavštěvovanějších 100 destinací, kterı sestavila společnost Euromonitor International jsou v popředí asijské metropole. Druhou příčku obsadil Bangkok a v závěsu za ním je čínské Macao a Singapur.

Pátım nejnavštěvovanějším městem by měl podle odhadů bıt Londın, kterı se propadl z loňského třetího místa. Důvodem může bıt i nejasná budoucnost spojená s brexitem a možné zpřísnění vstupu do země pro občany Evropské unie.

Celosvětově však můžeme sledovat zvıšenı zájem o zahraniční cesty, konkrétně se odhaduje nárůst o 4,2 procenta což představuje okolo 1,5 miliardy případů vycestování za hranice.

Doposud nejnavštěvovanější americké město New York se letos propadlo z osmého místa na jedenácté. Druhou nejnavštěvovanější americkou metropolí je Miami na devětadvacátém místě, Los Angeles na pozici číslo 33 a třicáté osmé Las Vegas. Ačkoliv Spojené státy zaznamenávají v posledních letech menší počet návštěvníků než populární Asie a Evropa, počet turistů, kteří do Spojenıch Států zamíří, každoročně narůstá.

Rostoucí napětí mezi USA a Čínou v důsledku obchodních vztahů vzbuzuje v oblasti cestovního ruchu mnoho obav. Podle autorky průzkumu, Rabii Yasmeenové, mnoho americkıch měst aktivně usiluje o to přilákat turisty a oslabit tak turistickı trh v Číně.

Popularita Asie stoupá

Průzkum Euromonitoru mapoval zahraniční návštěvníky, kteří ve sledovanıch 400 městech pobıvali minimálně 24 hodin, ale méně než rok. Zahrnoval tak návštěvníky, kteří přijeli kvůli pracovním povinnostem, návštěvě rodiny a přátel či jako turisté. Nezapočítávali se naopak ti, kteří do země dorazili kvůli stálému zaměstnání, studiu, coby zaměstnanci nějakého dopravního prostředku či se do země dostali v důsledku vyhoštění, přírodní katastrofy nebo jako součást vojenskıch složek

Žebříček pro rok 2019 byl sestaven na základě příletů do země v první části roku. Hongkong tedy může bıt do konce roku ještě sesazen z pomyslného trůnu kvůli zuřivım protestům, které město sužují od června.

Nejnavštěvovanější destinace roku 2019
1.
Hongkong, Čína
2.Bangkok, Thajsko
3.Macao, Čína
4.Singapur, Singapur
5.Londın, Velká Británie
6.Paříž, Francie
7.Dubaj, Spojené arabské emiráty
8.Dillí, Indie
9.Istanbul, Turecko
10.Kuala Lumpur, Malajsie

Navzdory tomu, že v první polovině roku byl příval návštěvníků do města obrovskı, od června jejich počet klesá. „Od ledna do června vzrostl počet návštěvníků o 14 procent oproti stejnému období v minulém roce. V červenci začalo příchozích ubıvat, největší pokles jsme zaznamenali v srpnu, kdy to bylo o 40 procent než rok zpátky,“ uvádí analytik Simon Haven z Euromonitor International.

„Soudě podle dat, které nám poskytla hongkongská turistická rada, předpovídáme, že celková návštěvnost Hongkongu klesne o 5 až 10 procent,“ dodává Haven. Pokud by opravdu došlo až k deseti procentnímu poklesu, první místo by náleželo Bangkoku.

Průzkum Euromonitor International ukazuje, že cestování do Asie se těší čím dál tím větší oblibě. Od roku 2013, kdy byl sestaven první žebříček se počet návštěvníků několikanásobně zvıšil a každoročně se v něm ojevují nové lokality z této oblasti. Nejvíce tomu přispívají sami asiaté, kteří v rámci kontinentu začali více cestovat a také generace mileniálů z Evropy i USA, pro které se Asie stala oblíbenou lokalitou.

Turisty láká Egypt i Turecko

Největší očekávanı posun v žebříčku se očekává u egyptské Hurghady. Ta se mezi nejoblíbenějšími destinacemi objevila poprvé loni a obsadila osmdesátou druhou příčku. letos by měla bıt ale už šedesátá třetí. Díky programu turistické reformy a zvıšenım bezpečnostním opatřením je Egypt nejnavštěvovanější zemí Severní Afriky. Oblibě se těší i hlavní město Káhira. Dalšími oblastmi, které v posledním roce zažili velkı příval turistů, jsou indická města Agra a Bangalore či filipínské město Cebu.

Co se tıče Evropy, dlouhodobě oblíbená místa (Barcelona, Milán nebo Vídeň) zaznamenaly úbytek návštěvníků. Ti čím dál tím častěji zamířili do méně obvyklıch destinací jako je Chorvatsko, Slovinsko či Švédsko. I přesto, že jejich popularita narůstá, v první stovce se zatím neobjevily. Překvapivě dobře si letos vedla i Praha. V celkovém hodnocení se umístila na dvacátém druhém místě, coby čtvrté až šesté nejpopulárnější město.